Високи представник за Босну и Херцеговину Кристијан Шмит рекао је у првом телевизијском интервјуу након преузимања функције да је за решавање свих проблема потребно да политичари остану за истим столом, чак и када је тешко.
Сматра да се само тако може решити и блокада рада државних институција, која, како је рекао, никоме не доноси добро.
„Ко жели нешто да покрене, мора да разговара да би нешто потакнуо. Не смемо допустити да БиХ на њеном путу ка Европској унији доживи неуспех или да застајкује на том путу. На овај пут позивам изабране представнике државе БиХ“, рекао је Шмит за РТБХ, преноси Klix.ba.
Говорећи о недавном сусрету са председником Србије Александром Вучићем, рекао је да га је Вучић позвао као високог представника међународне заједнице у БиХ на званичан разговор.
За будућност БиХ потребно је разговарати са главним градовима у региону и то је оно што ја радим. Важно је разговарати и о припремама за самит западноевропских земаља који ће бити одржан у октобру, као и о побољшању привредне сарадње земаља Западног Балкана и то су биле теме о којима смо разговарали“, објаснио је Шмит.
Високи представник је одбацио критике да се у својим погледима на измене Изборног закона сврстао на страну Хрватске демократске заједнице (ХДЗ).
Поручио је да одговорност за решење питања измена Изборног закона носе домаћи политичари.
„Ја сам импресиониран колико ‘читача мисли’ има у региону јер те мисли о којима се извештава и које су наводно скривене у мојој глави, уопште нису ту. Пуно је боље радити на решењу, на изменама Изборног закона које, између осталог, морају укључивати борбу против изборних превара“, рекао је Шмит.
Он је истакао и да ће радити на томе да се побољша ситуација становника у БиХ, а не политичара.
Најважније је, каже, да се побољша квалитет живота и додаје да се пуно политичке енергије троши на неке друге ствари.
Говорећи о могућности затварања ОХР-а у перспективи, Шмит је казао да не постоји временски план за то.
Према његовим речима, постоји само задатак да се дође до тога да ситуација дозволи да се ОХР, али и задатак који он обавља закључи и да се траже нови облици сарадње.
„Желим да у политичком смислу упозорим да то не значи да ће међународна заједница након тога престати да се занима за БиХ јер су људи овде превише пропатили. Задатак остаје, функционалности остају, само можда на неки други начин“, рекао је Шмит.
Преузмите андроид апликацију.