Данашња газирана минерална вода се добија убризгавањем угљен-диоксида у природну минералну воду, што јој даје карактеристичне освежавајуће мехуриће.
Поред обичне минералне воде, данас можемо купити газирану воду разних укуса, са или без шећера или са заслађивачима, а многима је постала омиљено пиће које свакодневно пију.
Али да ли је безбедно пити минералну воду сваки дан, које су њене предности и ко треба да је избегава?
Природна газирана минерална вода садржи електролите као што су натријум, калијум, калцијум и магнезијум. Реч је заправо о минералима који растворени у води постају јони и учествују у одржавању равнотеже течности у нашем телу.
Ово напитак садржи и друге јоне као што су хлорид, флуор, сулфат и хидрогенкарбонат. Пошто хидрира тело на исти начин као и обична вода, одличан је избор за топле дане или вежбање када се много знојимо.
Ако попијете чашу воде пуне мехурића, можете смањити осећај глади. Такође, ова вода је, уз влакна, кључни састојак за здраво варење.
Ко треба да пази или избегава минералну воду?
Конзумација газиране минералне воде захтева опрез у одређеним стањима и обољењима.
Тако се код камена у бубрегу који је настао акумулацијом калцијум фосфата или карбоната, саветује избегавање газираних пића, док особе са кардиоваскуларним или хроничним обољењима бубрега требало би да уносе минерална пића у ограниченим количинама управо због присуства поменутих минерала, чији унос треба контролисати и модификовати исхраном.
Људи који имају проблема са дигестивним системом такође треба да буду опрезни. Газирана пића такође могу изазвати надимање или погоршати симптоме одређених дигестивних стања као што су запаљенске болести црева, ГЕРБ и гастритис.
Ако желите да знате да ли се конзумација газиране минералне воде сматра безбедном у вашем случају и у којој количини, консултујте се са стручњаком.
Bake naših baka su koristile ovaj „seljački napitak“ kao lek i definitivno nisu pogrešile!
Преузмите андроид апликацију.