Почетна > Бизнис
Бизнис

Варилац може да заради и до 4.000 евра, али тек после усавршавања

Ове године бравар-заваривач је врло занимљив смер за ђаке. Попуњени су сви капацитети у свим стручним средњим школама.
Фото: Unsplash/dwiadro

Још ове зиме, Александар Вучић, председник Србије, истакао је да је добра вест то што се из иностранства у земљу враћају они са највишим образовањем, али су и даље проблем радници занатлије.

Признао је да су Србији изузетно потребни бравари, вариоци, занатлије, тесари, месари. Вариоци сада имају најнижу плату, између 95.000 и 100.000 динара у Србији, рекао је тада Вучић, али је недавно, приликом обиласка једне фарме у Осечини, ипак подвукао да данас „нико неће у вариоце, иако у ’Азвирту’ немају плату мању од 2.000 евра”.

Да је заиста реч о плаћеном, али дефицитарном занимању, потврђују и у „Инфостуду”.

„Тако је већ годинама. Плате варирају од послодавца до послодавца, али стално запослење не гарантује и велику зараду. Оне сe крећу око 1.000 евра, па до 1.500 евра, али ако варилац буде ангажован по пројекту који обично траје неколико месеци, што је врло чест случај, зараде су знатно више. Иду и до 4.000 евра. Дешавало се да имамо баш такве огласе“ истиче Милош Турински, пи-ар „Инфостуда”.

Он додаје да то ипак не значи да је радник осигуран јер је у таквим случајевима „ограничен на пројекат, па између два пројекта може да прође и неколико месеци, када варилац нема посла, а ни зараде”.

„Друго, важно је то да сваки заваривач мора, да би добио лиценцу, да прође кроз обуку, а те обуке за лиценцу коштају око 3.000 евра. Зато се многима више исплати да раде у иностранству, где су знатно веће зараде“ додаје Турински.

Bajden se sprema da blokira preuzimanje kompanije „Ju-Es stil“ od japanskog „Nipona“

Преузмите андроид апликацију.