Ушушкана у подножју Фрушке горе, у средишњем делу Срема, недалеко од Новог Сада и Београда, налази се једна од најлековитијих бања у Србији. Позната то температури воде, али и богатим садржајем исте, специјална болница за рехабилитацију ”Термал”, нашла се високо рангирано и по броју посећености, како страних, тако и домаћих туриста.
Олимпијски базени са термонилералном водом, највећи у Србији
Специјална болница за рехабилитацију “Термал” налази се на 25 километара од Новог Сада и 70 километара од Београда.
– Основна делатност наше установе је болница, пре свега за лечење обољења локомоторног система и реуматских обољења. Поред тога, располажемо са 190 комерцијалних лежајева. Оно што бих истакао и што је један од главних брендова наше установе, то су термални базени. Овде имамо највећи термални базен у Србији, олимпијских димензија. Такође, имамо још два отворена базена – један средњих димензија, а други за децу. Затворени базени такође носе титулу највећих термалних базена у читавој Србији. Имамо конгресну салу са 500 места. Све више дајемо акценат на конгресном туризму. У нашу установу долазе и спортски клубови – фудбалски, кошаркашки -рекао је директор Специјалне болнице за рехабилитацију “Термал”, Драган Косовац.
Посетиоцима су на располагању најмодернија фитнес сала, сауне, спољашњи, унутрашњи базени
– Нудимо посебне погодности за групне доласке. У протеклих годину дана налазимо се на другом месту по броју туриста, а бања “Врдник” је прва по доласку страних туриста у читавој Србији. То је велики напредак и потенцијал. Наши спољашни базени, умногоме се разликују од других градских. Овде сте окружени са осам ипо хектара зелене површине. Прошле године и ове, реконструисани су спољашњи базени, пре почетка летње сезоне. Пре три године, реконструисани су унутрашњи базени. Настављамо са тим трендом, опремамо собе са најмодернијим намештајем, реконструисали смо и конгресну салу и банкер салу. У току претходне, а почетком ове године, реконструисан је и кров. Много се улаже у ову установу, како из наших средстава тако и уз помоћ Покрајинског секретаријата за здравство. Уз помоћ Покрајинског секретаријата за регионални развој обезбеђена су средства за легализацију друге и треће етаже поткровља, то ће створити предност да конкуришемо за средства за проширење капацитета, с обзиром да су се постојећи показали као недовољни- истакао је Косовац.
Овогодишња просечна попуњеност 1.500 људи
-Улаз на наше базене је 700 динара, а постоји и попуст за пензионере уз пензионерске картице, онда је цена 500 динара, као и за децу. Улаз за децу до 10 година је бесплатан. Просечна попуњеност наших базена у току ове године је била око 1.500 људи на отвореном базену, то је заиста велики број, остварена је велика посећеност – речи су директора ове установе.
Једина бања у Србији која има хубер апарате
– Наша специјална болница “Термал” се налази у срцу Националног парка Фрушке горе. Имамо лековиту воду, на којој пре свега заснивамо наш главни третман хидро-кинези терапија, односно вежбе у води. Осим ове терапије, ми имамо и електру терапију, где су заступљене све врсте струја. Ми овде имамо тим виших физио-терапеута који јако добро раде и групне и индивидуалне вежбе и из тог разлога велики број пацијената гравитира ка нама. Наша бања је некада била рудник мрког угља, а када су поплављена окна, тада је настао здравствени туризам. Искуствено је потврђено, да су се први рудари и њихови коњи лечили ране у овој термоминералној води. Од тада су урађена разна испитивања воде, њена температура је 32 степена целзијуса, а садржи натријум, магнезијум, калцијум, калијум… То је веома добро за лечење наших пацијената. Ми имамо веома савремене апарате, а поједине апарате нема нико у Србији. Такав један апарат је хубер који се користи за неуромишићну спортску рехабилитацију, затим имамо ласер високе снаге, шок веј, ултразвук за мека ткива и зглобове, а ускоро ћемо добити један најновији модел, а то нам је омогућила покрајинска Влада Војводине. Имамо и апарат за мерење густине костију. Доступни смо за широк круг пацијената, али и не само пацијената, већ и младима. Они се најчешће одлуче за продужени релакс викенд – пливање у базену, сауне, ручне масаже… Често имамо и пацијенте са спортским повредама, имамо и докторе који су специјалисти спортске медицине. У просеку да би се залечила једна спортска повреда потребно је око две до три недеље, што наравно зависи од многобројних фактора- рекла је докторица Гордана Марошан.
Преузмите андроид апликацију.