Од петка 23. августа до петка 30. августа 2024. године, запослени Архива Војводине (директор др Небојша Кузмановић, помоћник директора Кристијан Обшуст и оператер у процесу дигитализације Владимир Мучибабић), боравили су у Словачкој Републици где су учествовали на неколико свечаних манифестација, научној конференцији и радних састанака, организованих поводом обележавања осмадесетогодишњице избијања Словачког народног устанка.
Време боравка у Словачкој, представници Архива су искористили за промовисање изложбене, издавачке и пројектне делатности Архива Војводине, као и за договарање даљих облика институционалне сарадње.
Најпре је у суботу 24. августа 2024. године, на позив Удружења словачких великана, делегација Архива присуствовала државној манифестацији организованој поводом обележавања осамдесетогодишњице од избијања Словачког народног устанка на Јанковом Врху (Општина Ухровец, Словачка Република).
У склопу свечане церемоније, представници Архива су положили венац на обновљени споменик Словачком народном устанку на Јанковом Врху.
Полагање венаца се одвијало под патронатом премијера Словачке, Роберта Фица а присуствовала су му тројица ресорних министара, преко двадесет посланика Народне раде (скупштине), неколико представника иностраног дипломатског кора, као и бројни истакнути појединци из друштвеног, политичког и културног живота Словачке.
У склопу пријема, презентован је део издавачке и пројектне делатности Архива Војводине, који се односи на тематику српско-словачких културних веза, са посебним фокусом на истраживања, која је Архив Војводине реализовао у правцу афирмације културе сећања на страдале Словаке и Србе у току Другог светског рата на простору данашње АП Војводине.
У склопу презентације, али и разговора обављених са истакнутим представницима друштвеног и политичког живота, учесници свечаности поводом Словачког народног устанка, опширније су упознати са значајем архивске грађе из Фонда Ф. 183 Архива Војводине, као и са издавачким и изложбеним пројектима, које је Архив Војводине реализовао поводом презентовања архивских докумената из наведеног фонда.
Овом приликом, директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић поделио је неколико десетина примерака двојезичне тематске публикације “Злочини против Словака током Другог светског рата на простору АП Војводине”, али и бројна друга издања везана за тематику српско-словачких тема и културне историје Словака у Србији, које је Архив публиковао у протеклих неколико година.
Током свечаности, у амфитеатру споменика СНП, организован је богат културно-уметнички програм на којем су учествовали неки од најзначајнијих ансамбала и група са простора Словачке.
Поред обраћања министара, представника савеза антифашистичких бораца и потомака учесника Словачког народног устанка, у склопу манифестације изведена је и драмска реконструкција битке из Другог светског рата са преко тридесет учесника, као и презентација војне опреме и наоружања из периода Устанка.
Посебну атракцију је представљало церемонијално паљење ватре, што је обичај који у реалном и симболичном смислу у Словачкој представља сећање на партизанске ватре које су гореле у партизанским четама током антифашистичке борбе, али и симбол слободе кроз који се рефлектује борба словачких партизана, припадника Црвене армије и других учесника Словачког народног устанка у борби против нацистичког окупатора и домаћих фашиста.
Ове године ватру је свечано запалио домаћин делегације Архива Војводине и председник Удружења словачких великана, велики србофил и хуманиста, др Јозеф Шкултети.
У недељу 25. августа на научној конференцији у месту Ханушовце на Топлој, која је организована од стране Матице Словачке, др Небојша Кузмановић и Кристијан Обшуст су презентовали резултате истраживања о словачким жртвама у Другом светском рату на простору Бачке, Баната и Срема.
Презентација је заснована на темељу архивске грађе из Фонда Ф. 183 која се чува у Архиву Војводине. У склопу научне конференције уједно је презентована и издавачка делатност Архива при чему је подељено неколико десетина публикација из издавачке делатности Архива која се односе на словачко-српске културне и историјске везе или на тематику везану за историју и културну историју Словака који живе на простору Републике Србије, а које је публиковао Архив Војводине у протеклих неколико година.
Посебан фокус је у склопу презентовања пројектне, изложбене и издавачке делатности Архива био усмерен на детаљно представљање истраживања, која је Архив Војводине реализовао у правцу афирмације културе сећања на страдале Словаке и Србе у току Другог светског рата на простору данашње АП Војводине.
Након научне конференције, одржан је састанак са председником Матице Словачке др Маријаном Гешпером (Marián Gešper), при чему је између Матице Словачке и Архива Војводине договорена стратешка сарадња у будућим заједничким пројектима који се односе на српско-словачке културне и историјске везе.
У уторак 27. августа 2024. године представници Архива Војводине посетили су Канцеларију за словачку дијаспору (Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí / Office for The Slovaks living Abroad) у Братислави.
На радном састанку са новом директорком Канцеларије Дагмар Репчековом, конкретизоване су активности у контексту даље сарадње између Архива Војводине и ове државне канцеларије у области издавачке, изложбене, истраживачке и пројектне делатности.
Председница Дагмар Репчекова је замолила да Архив Војводине помогне формирање изложбене поставке Музеја словачке дијаспоре, који ће наредне године бити отворен у Братислави. Фотокопије бројних архивских докумената о Словацима у Србији, укључујући и оне о страдању Словака у Другом светском рату, у том контексту, представљаће део сталне поставке Музеја словачке дијаспоре.
Поред наведеног, у склопу посете, директорки, као и библиотеци Канцеларије, поклоњена су издања Архива Војводине.
У четвртак, 29. августа 2024. године у оквиру обележавања 80 година Словачког народног устанка, на Јанковом врху (Ухровец), свечано је отворена и изложба архивских докумената Архива Војводине под називом “Откривени архиви ван граница Словачке: Злочини над Србима и Словацима током Другог светског рата на територији АП Војводине”.
На изложби је представљено заједничко страдање Срба и Словака током Другог светског рата, али и отпор окупатору. Изложба је конципирана у 26 панела који су подељени по областима Војводине – Бачка, Срем и Банат – а које су окупирале Мађарска, Независна Држава Хрватска и Немачка.
У оквиру сваке од области, приказани су најистакнутији злочини. Као грађа за изложбу послужили су првенствено документи, фотографије, плакати и мапе Архива Војводине, а делимично и других установа културе, удружења и појединаца из Војводине.
Кроз два аудио садржаја, као и кроз мултимедијалну интернет онлине презентацију везану за архивску грађу о страдању Словака и Срба, изложба има и делимичан мултимедијални карактер.
Иницијално, изложба је по први пут словачком аудиторијуму била представљена у Галеријском простору Универзитетске библиотеке Словчке Републике у децембру прошле 2023. године и организована је уз подршку Министарства културе Републике Србије, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, као и под патронатом Министарства културе Словачке Републике.
Аутори поменуте изложбе су Александар Бурсаћ, Ивана Петровић, др Небојша Кузмановић, Кристијан Обшуст и Маја Јокмановић, док су сарадници: Татјана Цавнић, Жељко Радаковић, Марија Домоњи, Мартин Пребудила и Владимир Мучибабић.
За време трајања изложбе, Удружење словачких великана из Ухровца организовало је културно уметнички програм у склопу манифестације “Дани словачких великана и Словена”.
Том приликом је директору Архива Војводине, др Небојши Кузмнановићу, свечано додељена новоуспостављена награда „плакета Удружења словачких великана“, како се наводи за „активну сарадњу српског и словачког народа, као и Словена у свету, као и за светски допринос у ширењу идеја мира, суверенитета и равноправности међу народима“.
У склопу наведене манифестације, делегација Архива Војводине положила је венац на споменик учесницима Словачког народног устанка из 1944. године, а директор Архива Војводине је на позив домаћина одржао говор пред неколико стотина присутних грађана.
Predsednik Vučić od danas do 9. septembra u Podrinju, razgovara sa građanima
Преузмите андроид апликацију.