Почетна > Бизнис
Бизнис

За крађу струје казна затвора

Од када је „Електродистрибуција Србије” кренула у опсежну замену бројила, и то тако што их поставља на бандере, а не у куће и викендице како је то било до сада, већина оних који живе у приградским насељима јављали су се са разним питањима.
Фото: Unsplash/kellysikkema

Од тога зашто бројило мора да буде ван куће, а шта ако неко неће да му буде на бандери, до тога да су тиме ове кутије за мерење потрошње електричне енергије сада надохват руке лоповима?

Питали су и шта ако комшија с којим неко није добар поломи бројило, ко ће то да плати и да докаже да је намерно полупано? Било је и оних који су питали да ли ће се на овај начин лакше на дивље прикључивати сви они који су и до сада неовлашћено преузимали (крали) струју, као и шта ће бити ако бандера с бројилом падне и не мери струју данима. Како ће ЕДС знати колико је стварна потрошња?

У „Електродистрибуцији Србије” – Београд кажу да је измештање мерних места неопходно због лакшег и несметаног приступа у циљу очитавања мерних уређаја, контроле мерних места, замене мерних уређаја, обуставе, искључења и других активности предвиђених Законом о енергетици, Уредбом о условима испоруке и снабдевања електричном енергијом и Правилима о раду дистрибутивног система.

Управо измештањем мерних места радницима „Електродистрибуције” је олакшан приступ мерном месту у сврху контроле мерних места и лакшег откривања неовлашћеног коришћења електричне енергије.

Крајњи корисник дистрибутивног система у случају крађе мерног уређаја или оштећења бројила искључиво треба да се обрати надлежном огранку ЕДС, која ће спровести даљу процедуру, обавестити полицију и обезбедити нови мерни уређај о свом трошку, с обзиром на то да је измештено мерно место у својини оператера дистрибутивног система.

Неовлашћено коришћење електричне енергије се третира као крађа за коју је, према кривичном закону, предвиђена новчана или затворска казна.

Građani sve više ulažu na stranim berzama

Преузмите андроид апликацију.