Ако сте приметили да се током летњих месеци више бацате и окрећете у кревету и да теже заспите него иначе, и то не само током топлотног таласа, нисте једини.
Летња несаница заиста постоји, односно теже је спавати лети него у другим годишњим добима. Летња несаница није исто што и обична несаница.
Наиме, на сан утиче продужено трајање дневног светла током лета и његове импликације на природну производњу мелатонина.
Мелатонин је хормон који наше тело природно производи у право време да би подржао сан, захваљујући главном биолошком сату у нашем мозгу.
Овај биолошки сат користи информације из тела и околине да препозна право време за хормоне, метаболизам и сан. Светлост доживљава као сигнал да остане будан и „блокира“ мелатонин.
Ранији изласци сунца током лета сигнализирају нашем мозгу да је време да се пробуди, а каснији заласци одлажу ослобађање мелатонина. Резултат је краће трајање сна и више проблема са успављивањем. Више температуре такође могу допринети лошем квалитету сна током лета.
Наиме, у нормалним условима телесна температура пада пре спавања, дајући мозгу сигнал да спава.
Међутим, током лета високе температуре утичу на природну терморегулацију у нашем телу, дуже одржавају високу температуру и отежавају чин спавања. Такође, додатни фактор који се често занемарује су промене у нашем распореду.
Током лета обично проводимо више времена напољу, покушавамо да учествујемо у што је могуће више активности са породицом и пријатељима и једемо касније него иначе.
Наравно, када томе додамо путовања током одмора, ствар се још више компликује, па честе промене распореда „збуњују” наш телесни сат и утичу на квалитет сна.
Како можемо помоћи себи?
Дуготрајно излагање несаници може бити погубно по наше здравље, а осим тога, у великој мери утиче на наше расположење. Ако данима и недељама не можете да спавате као и обично и осећате да ћете „полудети“.
Ево како можете себи да помогнете:
Држите се распореда (што је више могуће)
Док летњи дани могу бити ужурбани, можемо имати користи од извесне доследности. Почните са доследним распоредом оброка, активности и спавања. У реду је мало одступити у неким приликама, посебно током летњих излазака или на плажи, али што је доследније, то боље за биолошки сат.
Добро затамните собу у којој спавате
Најмање сат времена пре спавања избегавајте излагање јаком светлу, било природним или електронским уређајима. Користите завесе и маску за спавање да бисте смањили светлост. Маска ће вам посебно добро доћи, у комбинацији са чепићима за уши, ако сте на путовању или ако се у непосредној близини вашег дома одвија неко од бучних летњих дешавања.
Охладите просторију
Користите вентилатор или клима уређај да смањите собну температуру. Лагане постељине такође помажу у одржавању ниже телесне температуре.
Истуширајте се топлом водом
Иако се у почетку чини логичнијим туширање хладном водом, топли туш је ефикаснији када је у питању припрема за одмор. Наиме, током туширања топлом водом температура тела се повећава. Као резултат тога, одмах након туширања, природни процес терморегулације ће снизити телесну температуру на нижу тачку. Пад телесне температуре сигнализира мозгу да спава.
Имајте своју рутину
Лето може бити стресно. Иако већина људи једва чека и нада се да их током лета очекује сасвим другачији живот, стварност је често сушта супротна, а висока и неиспуњена очекивања могу довести до стреса. Осим тога, ако имате децу, онда знате да је летовање са децом све само не опуштајуће. Зато је важно да пре спавања одвојите бар 10 минута за себе. Топли туш, наношење крема и кратка медитација могу бити добра одскочна даска.
Преузмите андроид апликацију.