Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић одговарала је данас на упите грађана у контакт центру Владе Србије у вези са пројектом „Јадар“ и поручила да ће се тај пројекат развијати под строгом контролом државе поштујући националне и међународне прописе и стандарде из рударства и заштите животне средине.
Јављали су се грађани из Љига, Пожеге, Зрењанина, Новог Сада, Београда, Вршца, саопштило је министарство.
Људи су се распитивали о рекултивацији земљишта након затварања рудника, утицају пројекта „Јадар“ на друге општине у Србији, као и да ли се литијум истражује у њиховим општинама.
„С обзиром да је огроман број неистина и дезинформација које се шире у јавности у вези са пројектом Јадар, покренули смо пре неколико недеља контакт центар Владе Србије у којем раде стручњаци из области рударства, геологије, заштите животне средине, водопривреде и здравства и који дају конкретне, тачне и прецизне одговоре свим грађанима који се интересују за пројекат Јадар. Лично сам данас одговарала грађанима како бисмо спречили ширење неистина о томе како ће рудник угрозити природу и здравље грађана“, навела је министарка.
Каже да ће се пројекат „Јадар“ развијати под строгом контролом државе поштујући националне и међународне прописе и стандарде из рударства и заштите животне средине, уз студије и инжењерска решења која ће минимизирати све потенцијалне негативне утицаје.
Позива све грађане да се позову контакт центар и информишу се код надлежних институција о свим недоумицама.
Министарка је нагласила да у Србији постоји једно налазиште оверених резерви литијума, у долини Јадра, као и да се нигде више у нашој земљи не врше активна геолошка истраживања литијума и бора.
„Доста грађана је звало да провери да ли се у њиховом граду врши истраживање бора и литијума, јер смо имали прилике да прочитамо и чујемо да ћемо отварати на десетине или више од стотину рудника литијума у Србији. То није тачно. Имамо оверене резерве литијума у Јадру. Нигде више у земљи нема потврђених резерви литијума, нити се врше активна истраживања. У Европи се развија низ пројеката у вези са експлоатацијом литијума, у Немачкој чак три пројекта, у Финској на више локација, у Француској један сличан руднику у Србији, а налазиште литијума и бора у нашој земљи је једно од највећих на континенту“, навела је министарка.
Овај пројекат, истиче, може да допринесе БДП-у наше земље 10-12 милијарди евра годишње и зато је важно да се у јавном простору комуницирају тачне информације од стручњака и да се води транспарентан дијалог, чему и служи тај контакт центар.
Грађани се могу информисати у контакт центру Владе Србије о пројекту „Јадар“ на број телефона 0800-37-37-37, сваког радног дана од 9 до 15 часова, а позиви су бесплатни.
Министарка је захвалила свим грађанима који се јављају.
Vučić sa Košarom: Poslednje pripreme pred dolazak predsednika Emanuela Makrona
Преузмите андроид апликацију.