Компанија „OpenAI“ размишља о увођењу алата чији је задатак да открије есеје које је написао „ChatGPT“ и то с великим процентом прецизности.
Реч је о воденом жигу, који би означавао садржај креиран вештачком интелигенцијом. Оваквог алата и метода још нема, јер се наводно воде дебате о томе да ли он треба да „угледа светло дана“ иако је већ спреман.
„Наши тимови су развили метод означавања текста воденим жигом, а ми настављамо да разматрамо ову могућност док истражујемо алтернативе“, саопштено је из компаније „OpenAI“.
Међутим, водени жиг је само једно од неколико могућих решења, међу којима су класификатори и метаподаци који су разматрани у склопу опсежног истраживања о пореклу текста.
Овај метод је веома прецизан у одређеним ситуацијама, но није баш ефикасан у случају одређених облика неовлашћених манипулација попут коришћења система превођења, преформулација с другим генеративним моделом или тражења од модела да убаци посебан знак између сваке речи и потом брисање тог знака.
Такође, означавање текста воденим жигом би могло „непропорционално утицати на неке групе“.
То би могло да стигматизује коришћење „AI“ технологије као корисног алата за писање за оне којима енглески језик није матерњи“, наводе из компаније. Стога „OpenAI“ процењује ове ризике.
Компанија даје приоритет алату за аутентификацију аудиовизуелних садржаја. Посебан нагласак је на пореклу текста због „сложености и његовог вероватног утицаја на шири екосистем изван компаније „OpenAI“.
NLB Komercijalna banka ostaje partner malim i mikro preduzećima
Преузмите андроид апликацију.