Почетна > Свет
Свет

У Хирошими обележена 79. годишњица од напада САД атомском бомбом

У Хирошими је данас обележена 79. годишњица од напада атомском бомбом који су извеле САД, а око 50.000 људи одало је минутом ћутања почаст жртвама напада.
Фото: Танјуг/Yu Nakajima/Kyodo News via AP

Градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи позвао је људе да се уједине како би подстакли светске лидере да одустану од нуклеарних претњи усред глобалних сукоба, укључујући рат у Украјини и на Блиском истоку.

Мацуи је рекао да рат у Украјини и погоршање сукоба између Израела и Палестинаца продубљују неповерење и страх међу народима и јачају став да је употреба силе у решавању сукоба неизбежна, преноси агенција Кјодо.

Он је додао да свака критична ситуација може да се превазиђе кроз дијалог, наводећи да је Хладни рат приведен крају дијалогом последњег лидера Совјетског Савеза Михаила Горбачова и тадашњег председника САД Роналда Регана.

Такође је позвао све светске лидере да посете Хирошиму, јер ће тако боље разумети које су последице атомског бомбардовања.

Премијер Јапана Фумио Кишида истакао је да је дужност те земље, која је искусила употребу нуклеарног оружја, да стално ради на томе да у свету не буде нуклеарног оружја.

Високи представник УН за питања разоружања Изуми Накамицу прочитала је изјаву генералног секретара УН Антонија Гутереша у којој је он навео да су се од прошле године, глобално неповерење и поделе додатно продубили и да „неки непромишљено звецкају нуклеарним мачем“.

„Свет мора да се уједини и заједно осуди то неприхватљиво понашање. И морамо да пронађемо нова решења да оживимо разоружање“, истакао је Гутереш.

Церемонији су присуствовали представници 109 земаља и Европске уније, а пуштено је и стотине белих голубова као симболи мира.

Атомска бомба коју су Сједињене Америчке Државе бациле на Хирошиму 6. августа 1945. године, пред крај Другог светског рата, уништила је град, убивши 140.000 људи.

Друга бомба бачена је три дана касније на Нагасаки, када је погинуло 70.000 људи.

Јапан се предао 15. августа.

Они који су преживели нападе атомским бомбама имали су трајне последице, пошто су били изложени радијацији.

Укупан број преживелих у нападима на Хирошиму и Нагасаки у марту је износио 106.825, што је за 6.824 мање него пре годину дана, показују подаци јапанског су Министарства здравља, рада и социјалног старања.

Преживели из Хирошиме и Нагасакија су познати као „хибакуша“ и залажу су се за забрану нуклеарног оружја.

Blinken o tenzijama na Bliskom istoku: Sve strane da se uzdrže od eskalacije

Преузмите андроид апликацију.