Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић изјавио је да је јучерашња централна манифестација поводом обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане у хрватској оружаној акцији „Олуја“ била величанствена и достојна самог датума, а да је 20.000 окупљених у Лозници на тој манифестацији показатељ да, како каже, није успео план да нас нема.
„Тај план траје вековима. Готово откад српски народ постоји, траје намера да Срба нема, да нема православаца. Да нема наше националне заставе, да нема наше химне, да нема грба, да нема Републике Српске“, рекао је Станивуковић за телевизију Прва.
Он подсећа да Србија и Република Српска Дан сећања обележавају већ десет година, а да су јуче заједно послали снажне поруке.
„Да је Србија јака, да има своју војску и да води суверену аутономну политику, на шта смо сви поносни. Србија, која је гарант Дејтонског мировног споразума, али оног изворног Дејтонског, не овог што данас Бошњаци, Сарајево или ко већ све жели да препакује“, казао је Станивуковић.
Истиче да једино јака Србија може да гарантује постојање Републике Српске.
Осврнувши се на Хрватску, која дан оружане акције „Олуја“ слави као дан победе, Станивуковић наводи да нема ничег славног нити победничког у томе.
Када је реч о последицама „Олује“ по Бањалуку, градоначелник тог града истиче да је тешко причати о злочинима над Србима, јер један сустиже други.
„У Бањалуци, у 57 месних заједница, у 300 различитих села немате места које нема споменик. Што јунака из Првог светског рата, што јунака ослободилаца у Другом светском рату, што нажалост оних у последњем одбрамбеном отаџбинском рату“, нагласио је он.
Станивуковић наводи да су многа расељена лица деведесетих година прошлог века населила Бањалуку, те да је он први градоначелник који је сваку српску кући избеглих лица потпуно бесплатно легализовао.
„То питање се чекало 20 и 30 година, имали смо само у Бањалуци близу 20.000 нелегалних кућа избеглих, расељених и протераних“, рекао је Станивуковић.
Преузмите андроид апликацију.