Од раног устајања до интензивног вежбања, неке животне навике би озбиљно могле да утичу на правилно функционисање ваших хормона, па све до отежаног губитка килограма.
Лекарка НХС-а и специјалисткиња за женско здравље Сара Џенкинс наводи да су хормони гласници тела. Они међусобно комуницирају, како би контролисали функције организма – од плодности, тежине, спавања, менструалног циклуса, апетита, па све до нашег нивоа стреса и менталног здравља.
Када кључни хормони, попут кортизола, естрогена, прогестерона, тестостерона, мелатонина и инсулина буду у нескладу, то може довести до низа проблема у организму. Чак и неке „здраве навике“ могу утицати на ваше хормоне.
Устајање у раним јутарњим сатима
Иако људи који рано устају имају више времена за обављање задатака, понекад рано буђење није најбоља опција. Ако сте касно заспали, боље би било да се не будите у раним јутрњим сатима.
Кључно је да спавате између шест и осам сати сваке ноћи и то је важно за ваше целокупно здравље, како бисте одржавали хормонални баланс у телу. Недостатак сна може довести до повишеног нивоа кортизола и на тај начин поремтити друге хормоне. Недостатак сна такође ремети ниво грелина и лептина, хормона који контролише ваш осећај глади и ситости.
Коришћење заслађивача
Ако користите заслађиваче као замену за бели рафинисани шећер, ви само штетите свом организму. Неке студије показују да би вештачки заслађивачи могли да имају негативна дејства на цревни микробиом. Чак и скромне количине неотама, деривата аспартама, могу пореметити здравље црева, према студији која је објављена у часопису „Frontiers in Nutrition„.
Флаширана вода
Иако пијење флаширане воде може да звучи као здравија опција у поређењу с водом из славине, микропластика која се налази у тим боцама могла би да буде претња нашој хормоналној равнотежи.
Хемикалије које ометају рад ендокриног система као што су бисфенол А (БПА), фталати и други пластификатори јесу хемикалије које могу ометати телесне хормоне и налазе се у многим боцама за воду за једнократну употребу.
Избацивање масти
Исхрана с ниским уделом масти може да значи мање калорија, али, такође, може да изазове празнину у вашим хормонима. Многи хормони захтевају одређену количину масти за њихову производњу. Холестерол је врста липида и многи хормони, укључујући стероидне хормоне, естроген, тестостерон и кортизол, производе се из холестерола. Одређене масти, нарочито омега-3 масне киселине, играју важну улогу у смањењу упале.
Свакодневни тренинзи високог интензитета
Интензивни тренинзи могу бити корисни за тело, али ако се претера, могу да утичу на хормонални баланс у телу. Превише тренинга високог интензитета без одговарајућег опоравка може негативно да утиче на хормоне, те долази до хронично повишеног нивоа кортизола.
Повишени нивои кортизола током дужег периода могу ослабити ваш имуни систем, чинећи вас осетљивијим на болести попут кашља и прехладе. Такође, примећено је да претерани тренинг може да ослаби функцију штитне жлезде. То може довести до смањене производње хормона штитне жлезде. Они су кључни за метаболизам и регулисање енергије. Спори метаболизам отежава мршављење и одржавање новоа енергије.
Преузмите андроид апликацију.