Број потврђених случајева инфекције коронавирусом прошле недеље био је 303, а подаци Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ говоре да је пораст кренуо од почетка маја ове године, али да су апсолутне вредности и даље ниске у односу на почетак 2024. године.
Епидемиолог Владан Шапоњић каже за Танјуг да се не очекује да ће доћи до преоптерећења здравственог система.
Он је навео да тренутна ситуација умногоме личи на прошлогодишњу, с тим што се раст случајева заражавања бележи са пар недеља разлике у односу на 2023. годину.
„Подаци су мање-више слични са подацима у осталим европским земљама, а тренд пораста је био очекиван, имајући у виду време када је био претходни талас – крај 2023. и почетак 2024. године, као и промене које су се дешавале код самог вируса“, објашњава Шапоњић.
Он је додао да је реч о природном току који јесте био очекиван, али да се не могу тачно предвидети моменти и размере вируса, осим да се претпостави у којем ће се правцу кретати.
Говорећи о туристичкој сезони која је у јеку, Шапоњић каже да и она има утицаја на пораст заражавања јер долази до интензивнијег мешања људи.
„Наши грађани који су у земљама где је циркулација вируса интензивнија су опуштенији и мање воде рачуна о предузимању мера приликом различитих окупљања и то убрзава преношење вируса и одражава се и на нас“, објашњава епидемиолог.
Он каже да је ковид данас уобичајена вирусна респираторна инфекција, да је реч о болести претежно горњих делова система органа за дисање и додаје да се испољава повишеном температуром, кашљем, малаксалошћу, боловима у грудима и мишићима.
Antitela stvorena zarazom ili vakcinama dovoljna za zaštitu od novog soja
Преузмите андроид апликацију.