У специјалитете италијанске кухиње спадају не само пица, паста, сос песто, већ и сушени парадајз. Италијани и други љубитељи Медитеранске кухиње употребљавају га на више начина: стављају га у пите и салате, разне сосове и пасте и, наравно, једу као самостално јело, често уз вино и сир.
Сушени парадајз у маслиновом уљу, крупна морска со и ароматични зачини вратиће вам мирис летњих морских дана.
Састојци:
- 2 килограма парадајз шљивар, чери или по избору (зрео, али не и превише мекан)
- 1 кашика шећерa
- 3 ситно сецкана чена белог лука
- свежи или сушени ароматични зачини по укусу (рузмарин, оригано, мајчина душица, босиљак и сл.)
- со и бибер по укусу
- маслиново уље
Припрема:
Парадајз добро опрати, попарити врућом водом и пажљиво ољуштити кожицу. Парадајз исећи на четвртине или половине у зависности од величине парадајза и очистити од воденог дела са семенкама. Четвртине парадајза посути шећером и сољу, промешати и оставити десетак минута у посуди за цеђење да се оцеди вишак воде.
Оцеђене кришке парадајза поређати лицем на горе у плех обложен папиром за печење тако да се кришке не додирују, посути сушеним ориганом, млевеним бибером и ароматичним зачинима по укусу и ставити у рерну згрејану на 60 степени око 8-10 сати. С времена на време, отворити врата рерне како би сувишна влага изашла. Делимично осушени парадајз пажљиво окренути на другу страну и благо га спљоштите.
Поступак понављајте више пута, све док се парадајз у потпуности не осуши. Течност из парадајза треба да испари, али треба пазити да се парадајз сувише не пресуши, поцрни или изгори. Охлађен, сув парадајз ређати у претходно стерилисане тегле, посути зачинима и белим луком и налити маслиновим уљем тако да парадајз плива у уљу.
Уље у којем се чува парадајз обавезно користите за салате. Чак и парче хлеба умочено у то уље, са комадићем сушеног парадајза преко, невероватно је укусно.
Теглице сушеног парадајза чувајте у фрижидеру.
Пријатно!
Četiri odlična razloga zbog kojih bi trebalo da jedemo čeri paradajz
Преузмите андроид апликацију.