Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да је током 2023. године износ директних страних инвестиција у Србију износио 4,5 милијарди евра, да се 60 одсто свих инвестиција у региону односи на Србију и да је то резултат владиних реформи.
„Србија је постала атрактивнија, боље је, конкурентнија је у последњих 12 година. Ми спроводимо реформе на свим могућим нивоима, подижемо плате, подижемо пензије, улажемо у инфраструктуру. Када све то радите, вама су приходи у буџет све већи и већи, расте вам БДП“, рекао је Мали за ТВ Прва.
Он је изјавио да је циљ Владе Србије да до краја 2027. године и улагањем у ЕКСПО Србија оствари БДП од 100 милијарди евра, а како је подсетио, пре 12 година БДП је износио 30 милијарди.
„То је огроман напредак, огроман скок, али упркос свим тим улагањима, упркос свему томе, ми смо сачували макроекономску стабилност“, навео је Мали.
Он прецизира да на то указују кредитне рејтинг агенције и Међународни монетарни фонд (ММФ).
„Нама је удео јавног дуга испод 50 одсто, а имамо више од шест милијарди евра на рачуну буџета. То је огроман новац, а никада више новца на рачуну буџета нисмо имали“, навео је Мали.
Он додаје да нису све ствари идеалне, али да је ситуација много боља него пре 12 година.
Како наглашава, да није било потребе за тешким мера фискалне консолидације, економска ситуација би била још боља.
„Да нам је претходна власт оставила све сјајно, резултати би били још бољи, али су нам оставили и минус велики, рекордну незапосленост и рекордно ниске плате. Минимална зарада тада је била 15.700 динара, а данас је 47.174 динара“, указао је Мали.
Он додаје да ће на крају трећег квартала Министарство изаћи са прецизним подацима, и предлогом за повећање пензија и плата.
„Чекамо разговоре са послодавцима и синдикатима да видимо око минималне зараде. Пензије ће сигурно и најмање ићи више за 10 одсто“, рекао је Мали.
Како напомиње, пензије су већ једном повећане ове године за 14,8 одсто и да је то повећање премашило инфлацију која износи 3,5-4 одсто.
„У реалном износу опет су пензије веће. Следеће године ће такође да расту, а ако нам инфлација буде између 2-3 одсто, ићи ћемо са повећањем од најмање 10 одсто“, рекао је Мали.
Министар финансија додаје да ће просечна плата у Србији у децембру месецу премашити границу од 1.000 евра.
„Притом имамо рекордну запосленост, рекордан број фабрика смо отворили и километара пута смо изградили“, рекао је Мали.
Одговарајући на на питање да опозиција наводи да је медијална зарада у Србији 78.000 динара, Мали истиче да је просечна плата бољи показатељ стандарда од медијалне зараде.
„Када су они били на власти медијална плата се није ни рачунала. Она је на око 75 одсто просечне зараде, па можете да направите апроксимацију колика је тад била. Најпрецизнији показатељ је увек просечна зарада. Погледајте у тзв. бази података, која се зове Цросо, број запослених, видите ко плаћа порезе, ко плаћа доприносе, то вам је најпрецизнији податак. И релативно стабилан кад га упоређујете“, рекао је Мали.
Он напомиње да, иако Влада Србије није задовољна и жели да плате буду веће, када се данашња медијална плата упореди са оном из 2012. година види се огроман напредак.
Vesić: Moravski koridor biće gotovo krajem 2025. i početkom 2026. godine
Преузмите андроид апликацију.