Несташица маслиновог уља и цене које су пробиле све рекорде на европском тржишту, фалсификаторе жељне профита нагоне практично у организовани криминал.
Недавно је објављено да је у акцији италијанске финансијске полиције, у три илегалне лабораторије граду Черињола на југу Италије заплењено је 37.000 литара лажног екстра девичанског маслиновог уља штетног по здравље људи.
Лабораторијским анализама је установљено да није реч о маслиновом уљу, већ о уљу добијеном из семенки сунцикрета са додатком боја преко дозвољених граница, пренео је дневник „Коријере дела Сера. Три особе су предате тужилаштву у Фодјији због сумње да су трговале штетним супстанцама и продавале лажни прехрамбени производ као оригиналан, кршећи истовремено административне прописе о објављивању података о пореклу и квалитету прехрамбеног производа.
У јануару ове године објављено је да је све више фалсификата због несташице маслиновог уља на европском тржишту, али се чини да је пример из Италије најдрастичнији до сада. Од раније је познато да је маслиново уље један од производа који се највише фалсификује у свету, а на мети шпекуланата налази се већ годима управо најскупље екстрадевичанско уље, јер је зарада на њему највећа.
Европска агенција за јавно здравље и безбедност хране још пре равно десет година упозорила је на ову појаву а као највећи ризик навела шпекуланте из Италије.
Државни инспекторат Словеније почетком године најавио велику контролу чак 30 врста ове намирнице због тога што се све више улаже у лажне производе.
Ризик од куповине фалсификованог маслиновог уља изузетно је висок због недостатка ове намирнице на тржишту Европске уније, објавила је словеначка државна телевизија.
Државни инспекторат ове земље је због тога најавио свеобухватну контролу и анализу око 30 врста маслиновог уља које се нуди тамошњим купцима. Како је пренела ова телевизија, прошле године је Управа за безбедност хране открила да је тек трећина од 34 узета узорка маслиновог уља била без грешке, док су у осталим узорцима потврђене различите неусклађености које забрињавају.
Процене стручњака су да само 10 одсто укупне светске производње задовољава критеријуме да би се њихово уље категорисало као екстра девичанско.
У радњама је понуда овог најскупљег све већа па се поставља питање каквог је квалитета ако цела Европа има проблем да заштити потрошаче од превара.
Cena domaće maline zavisi i od toga koliko će koštati ukrajinska
Преузмите андроид апликацију.