Трговци би ове године могли да изгубе најмање милијарду долара пошто Гана, други највећи светски произвођач какаоа, касни са испоруком ове сировине и жели да је одложи на 2025. годину.
Како се наводи, мањак испорука од 350.000 тона у 2024. значи да би трговци и прерађивачи какаоа могли да се суоче са губицима од 4.000 долара по тони на фјучерсима које купују да би заштитили испоруке своје робе.
Укупни губици би тако могли да износе и 1,4 милијарде долара, преноси Ројтерс.
Трговци обично купују какао месецима унапред у нади да ће га касније продати са профитом и тиме заузимају такозвану дугу позицију на тржишту.
Они ипак дуго чекају на физичку испоруку робе и морају да се заштите од могућих падова цена, а то раде тиме што заузимају кратку позицију на тржишту фјучерса како би се заштитили од губитака на дугој позицији.
Када роба најзад стигне, кратке и дуге позиције по правилу поништавају једна другу и тако гарантују фиксну цену робе.
Проблем ове стратегије настаје када испорука робе касни, а трговци су принуђени да ликвидирају кратке позиције за месец за који су очекивали робу и да заузму нову кратку позицију за месец када ће им роба бити заиста испоручена.
Експерти наводе да се трговина фјучерсима какаоа у овом тренутку скоро зауставила због великих губитака и сталне неизвесности.
Какао је веома тражена роба и тржиште је већ трећу годину заредом у дефициту, а цене ове сировине су се удвостручиле у 2024, преноси Танјуг.
MMF zadržao prognozu svetskog ekonomskog rasta na 3,2% u 2024. i na 3,3% u 2025.
Преузмите андроид апликацију.