У Научно-технолошком парку данас је свечано отворена Источноевропска летња школа машинског учења, а догађају су присуствовали председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, председница Покрајинске Владе АП Војводине Маја Гојковић, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и други.
-Оно што држава разуме јесте чињеница да вештачка интелигенција није пред нама, већ са нама. Она је ту присутна. Није питање да ли је то нешто познато или није, да ли волите или не волите, већ да упознате све предности које свакако нуди. Импресионирало ме је када сам гледао ову кратку историјски преглед када сте почели и колико сте држава и учесника обухватили. То показује да границе не постоје и не треба да постоје. Што се тиче државе Србије тадашња њена влада 2020. године је донела стратегију развоја вештачке интелигенције, тиме је тада препознала и разумела неопходност у владању исте. Из чињенице да наша држава Србија има компаративне предности, пре свега јачање ИТ сектора, улагање у младе стручњаке, стручни кадар, институције остварујемо базу или подлогу за улагање у исте и наравно развој- рекао је председник Владе Републике Србије Милош Вучевић и додао:
-Та стратегија очигледно даје резултате, дефинисана у периоду од пет година. Тренутно је у Србији јавна расправа о новој стратегији, где ћемо ући још храбрије и смелије у оно што нас чека. Желим само да напоменем још једну ствар, ви наравно морате бити фокусирани на науку, знање, упознавање свих ових процеса, на приближавање свега тога нама, да разумемо, јер је корисно за све. Није корисно само за науку, већ и за остале научне гране- медицини, пољопривреди, саобраћају, у свим секторима вештачка интелигенција има простора за имплементацију. Молим вас да не занемарите оно што део људи очекује, а то је питање етничке примене вештачке интелигенције. То је нешто што исто мора директно бити инкопрорирано за развој науке. Ова предност не сме да буде злоупотребљена. Она мора да буде на корист човечанства, науке… Нажалост сви смо сведоци, не само у погледу вештачке интелигенције, на нешто што је добро осмишљено, има покушаја и дешава се злоупотреба истог. И сам сам био пре пар дана мета злоупотребе вештачке интелигенције, ништа спектакуларно, некоме симпатично, некоме чудно, али то показује да је то нешто што ће нас пратити. Очекујем од Владе да радимо на дефинисању законске регулативе о етничким принципима коришћења вештачке интелигенције, што се тиче Србије и не спутавајући развој. Некима је ово апсолутно непознато поље, али неки имају и страх од вештачке интелигенције, а тај страх ми морамо да ослободимо.
View this post on Instagram
– Заиста ми је задовољство што стојим данас овде пред вама, а основни мотив што сам се уопште упуштао у Изградњу државног института за вештачку интелигенцију је то што сам хтео да спојимо окружење код нас, да наши млади људи могу да се баве научно-истраживачким радом у домену вештачке интелигенције- рекао је директор Института проф. Дубравко Ћулибрк.
– Захваљујемо се Факултету техничких наука који нам је уступио доста простора и генерално био један јако добар партнер у огранизацији овог догађаја. Имали смо 840 пријава, али због простора који смо имали позвали смо само око 20 одсто људи који су се пријавили- рекао је др Петар Величковић.
Преузмите андроид апликацију.