Уписна сезона доноси грозницу не само за студенте већ и за тржиште некретнина у Србији. Родитељи и студенти крећу у потрагу за становима већ крајем јула. Цена гарсоњера у центру Новог Сада достиже до 350 евра, док се студенти све више одлучују за модерније некретнине.
Баш у време када крене уписна грозница на факултетима у Србији, некако упоредо крене и сезона изнајмљивања станова. Тако једна од највећих мука студената и њихових родитеља, поред уписа на буџет, буде и потрага за одговарајућим станом у који ће се на јесен уселити. Да би пронашли оно што задовољава њихове потребе, у Новом Саду већ крајем јула крећу у обилазак понуђених некретнина.
Данијела Сабљов из агенције Митровић некретнине наглашава да је потражња за становима константна, а када је реч о студентима о студентима, активно тражење стана креће најкасније крајем јула.
– У агенцијама за некретнине управо овај део године називамо сезоном баш због веће потражње од стране академаца. Последњих година све креће мало раније, пошто се студенти боје да не остану без стана када почне школска година. Раније се у потрагу кретало у септембру, али сада више није тако.
Цене закупа, наводи наша саговорница, зависе од броја особа које ће живети у стану, а најчешће се изнајмљују гарсоњере:
– Цена за њих се у просеку креће од 230 евра па навише, али ако причамо о центру града ту су износи доста већи и могу да иду и до 350 евра. У овом моменту их изнајмљују запослени, самци или они који их рентирају на пар месеци, али већ за који дан замениће их студенти.
Студенти преферирају новосадска насеља Лиман 1,2 и 3, затим Грбавицу и центар града и ту је просечна цена кирије од 280 до 300 евра. Поред тога интересантне су им и локације попут Детелинаре и Сајмишта због близине Медицинског факултета.
– Многи, на жалост, не могу да плате толике износе па су принуђени да иду на периферију, односно у Адице, Телеп или Ново насеље. Приликом избора већина тражи да за износ који договоре добију максималне услове, тако данас нема неке значајне разлике између студената и осталих клијената када говоримо о опремљености станова. Сада и студенти траже модерније, лепше и новије некретнине, без обзира што то диже цену кирије.
Погледајте станове за издавање у Новом Саду :
У Митровић некретнинама објашњавају да су већини приоиритет кухиња и интернет, али и да студенти више не желе да живе у лоше опремљеним становима или заједно са газдама. Како кажу, некада су, најчешће због мањих кирија, али и сигурности, многи тражили студентску собу. Ипак, ова пракса последњих година готово да је изумрла.
– У претходне две до три године на прсте једне руке може се избројати број оних који су тражили собу, иако у тим условима кирија и сви трошкови обично иду од 120 евра па навише. Очигледно је да су направили рачуницу и да им се више исплати да рентирају гарсоњеру са цимером и поделе све трошкове а да притом живе без газде који им, на пример, контролише колико су воде потрошили и када су угасили светло.
Када је реч о трошковима за режије, они највише зависе од грејања, па тако ако стан има класично централно грејање и неки средњи пакет интернета онда је “за рачуне” потребно издвојити од 100 до 120 евра, а за једноипособне станове и нешто мало више.
– Већина студената углавном живи са цимерима, док има и оних који воле приватност и живе сами. Газде, с друге стране, имају своје услове и не занима их да ли је неко студент или не. Такође, нема пуно станодаваца који уопште не желе да приме студенте. Они углавном постављају неке друге услове попут тога да желе само запослене станаре или оне без кућних љубимца – кажу из Митровић некретнина и додају да је за све газде карактеристично да траже депозит и то углавном у висини једне кирије, ређе и мало више од тога. Како кажу, то је врста обезбеђења у случају да се не плаћају рачуни или ако се нешто уништи у стану.
– Већина студената остају у становима до лета, када их отказују да не би плаћали кирију, али има и случајева када су баш задовољни ценом и простором па их задржавају и преко лета.
Највише академаца у Нови Сад долази из саме Војводине и из Босне и Херцеговине, односно из Републике Српске, али и са југа Србије и из Шумадије.
Наша саговорница наглашава да има и родитеља који купују станове својој деци али далеко мање него пре, рецимо, двадесетак година. И у случају куповине на мети су исте локације као и када се изнајмљује. У том случају се гледа и да та локација касније може да буде интересантна за изнајмљивање.
– Купују се најчешће гарсоњере од 20 или 25 квадратних метара или једнособни станови и углавном се инсистира на новоградњи. Међутим, за локације ближе факултетима јако је тешко пронаћи такву некретнину, пошто нема пуно нових зграда. Цена по квадрату иде од 1.800, па све до 2.800 евра – закључује Данијела Сабљов из Митровић некретнина у Новом Саду.
Konkurs za stipendije Fondacije „Docent dr Milena Dalmacija“
Преузмите андроид апликацију.