Укупна количина амбалаже стављене на тржиште Републике Србије износи 401.000 тона, од чега је 254.000 тона амбалажног отпада сакупљено од стране оператера и послато на рециклажу.
Како би пружио боље услове за одрживо управљање отпадом, водећи оператер амбалажног отпада Секопак је заједно са својим партнерима и клијентима, од почетка године дистрибуирао 1700 посуда за примарну селекцију отпада – звона за стакло, пластичне канте, жичане и пластичне контејнере. До краја 2024., Секопак планира инсталацију додатних 1300 посуда.
Генерална директорка Секопака, Виолета Белановић, нагласила је да је Секопак кроз низ иницијатива и пројеката показао изузетну ангажованост када је у питању унапређење система управљања амбалажним отпадом у Србији.
„Током ове године радили смо на унапређењу примарне селекције кроз поставку инфраструктуре за одвајање амбалажног отпада широм наше земље, као и едукацији грађана о рециклажи. Континуирано пружамо подршку јавно комуналним предузећима, како у виду опреме, тако и кроз стручне савете запослених који имају дугогодишње искуство у овој области.. Свесни своје улоге као кључне споне између привреде, сакупљача, рециклера и државе, помажемо свим актерима да боље разумеју изазове у индустрији како бисмо заједнички пронашли најбоља решења за унапређење система.“, изјавила је Белановић.
Захваљујући Секопаку, грађани Ниша, Тополе, Пирота, Ваљева, Кучева, Сомбора, Новог Сада, Крушевца, Власотинца, Петровца на Млави и Врања сада имају могућност да допринесу заштити животне средине рециклажом амбалажног отпада у свом граду.
До краја године посуде за одвајање амбалажног отпада биће постављене и у Вршцу, Аранђеловцу, Крагујевацу, Неготину, Љигу и Варварину.
Секопак континуирано ради на унапређењу система сакупљања стаклене амбалаже. Поставком 2000 звона за стакло и едукацијом грађана кроз кампању Секопак караван повећано је сакупљање комуналног стакленог амбалажног отпада за 77%. Умрежавањем са готово 1000 угоститеља кроз пројекат Еко партнер ова компанија олакшава угоститељима да испуне законску обавезу и допринесу заштити животне средине кроз рециклажу амбалажног отпада.
Поводом Светског дана заштите животне средине, Секопак је продржао еколошке акције у Крушевцу, Нишу и Тополи. Покренувши кампању #ЈАРЕЦИКЛИРАМ ова компанија је од почетка године обилазила градове широм Србије, ослушкивала грађане и делила знање о заштити животне средине како би их мотивисала да рециклирају.
Секопак посебан акценат ставља на едукацију деце, проверавајући њихово знање кроз квиз и радионицу о рециклажи.
У Новом Саду, Секопак је имплементирао пројекат „Нови Сад паметно рециклира“, омогућивши грађанима коришћење рецикломата за ПЕТ флаше и лименке на пет локација у граду.
Са Градом Новим Садом потписан је петогодишњи меморандум који има за циљ да дугорочно допринесе чистијем и здравијем окружењу кроз активно укључивање локалне заједнице и младих у еколошке активности.
Секопак сарађује са више од 30 јавно комуналних предузећа, а у плану је и додатна сарадња поставком инфраструктуре за одлагање амбалажног отпада. До краја године очекује се поставка нових контејнера и звона у још 6 градова Србије, чиме ће се наставити унапређење инфраструктуре за рециклажу и јачање еколошке свести међу грађанима.
Vidovdanska akcija HO „Svi za Kosmet“ ove nedelje na Trgu slobode
Преузмите андроид апликацију.