Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је резолуцију коју је предложила Кина, уз подршку САД, којом се позивају богате развијене земље да премосте све већи јаз са сиромашнијим земљама у развоју и обезбеде да имају једнаке могућности да користе вештачку интелигенцију (АИ).
Резолуција је усвојена у понедељак након усвајања прве резолуције УН о вештачкој интелигенцији 21. марта коју су предложиле САД.
Усвајање две необавезујуће резолуције показује да су САД и Кина, ривали у многим областима, одлучне да буду кључни играчи у обликовању будућности АИ и да сарађују у првим важним међународним корацима у тој области, пренео је АП.
Усвајање обе резолуције консензусом 193 чланице Генералне скупштине УН показује широку глобалну подршку поводом заједничке стратегије у вези са развојем АИ.
И америчка и кинеска резолуција упозоравају на опасности од коришћења вештачке интелигенције, док се такође наглашавају њене потенцијалне користи у промовисању економског развоја и живота људи широм света.
Кинески амбасадор у УН Фу Цонг рекао је новинарима у понедељак да су две резолуције комплементарне, при чему је америчка „општија“, а да се управо усвојена кинеска фокусира на „изградњу капацитета“.
Кинески амбасадор је, међутим, оштро критиковао правило које је предложило Министарство финансија САД, објављено 21. јуна, којим би се ограничила и надзирала америчка улагања у Кину у области вештачке интелигенције, компјутерских чипова и квантног рачунарства.
Фу је истакао да Кина не верује да ће то правило бити „корисно за добар развој АИ“.
Он је позвао САД да укину санкције.
Преузмите андроид апликацију.