Кина мора да уведе апсолутно ограничење на емисију угљеника у периоду 2021-2025. да би подржала испуњење својих климатских циљева, наводи се у новом извештају утицајног саветодавног тела кинеске владе.
Кина тренутно нема утврђену границу за емисију стаклених гасова, која је највећа у свету са количином од преко 10 милијарди тона годишње и коју, према писању Ројтерса, намерава да подигне до највишег нивоа пре 2030. године, пре него што постане карбонски неутрална до 2060.
Кинески савет за међународну сарадњу у области животне средине и развоја (CCICED), којим председава потпредседник владе Хан Џенг, саопштио је да Кина треба да успостави механизме за контролу апсолутних нивоа емисија и убеде ограничења за поједине провинције и индустрије.
У препорукама овог тела се такође позива Кина да поправи мањкавости у свом систему одређивања цена угљеника, да утврди детаљне планове и временске рокове за електрификацију свог транспортног система и уклањање конвенционалних возила из употребе и за стварање енергетског система заснованог на обновљивим изворима енергије.
Улога овог савета је да влади даје препоруке о политикама, али њихово усвајање није загарантовано
Кина се спрема да објави допуњене „национално утврђене доприносе“ за остварење циљева Париског споразума из 2015. године, а раније је најавила да ће „унапредити своје климатске циљеве“.
Пекинг је под све већим притиском да се више ангажује на смањењу потрошње угља и улагања у пројекте са интензивном емисијом угљеника у земљи и иностранству.
У извештају CCICED се наводи да би Кина требало да „ограничи и постепено укине“ коришћење јавних средстава за улагања у иностранству у енергију засновану на угљу и да „преузме иницијативу“ у глобалној међународној климатској сарадњи и управљању.
„Препоручује се да Кина активно преузме одговорност као водећа земља у промовисању зеленог и ниског-угљеничног глобалног развоја“, пише у документу.
Прочитајте још вести из света бизниса.
Преузмите андроид апликацију.