Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Србија је безбедна земља која подједнако улаже у сваки део своје територије

Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да је Србија безбедна земља која има одличне економске резултате и која подједнако улаже у сваки део своје територије, без обзира на етнички састав грађана, али и да ће јучерашњи догађај додатно зближити припаднике свих националности у нашој земљи.
Фото: Танјуг/Скупштина Србије/Пеђа Вучковић

Брнабић је за ТВ Пинк рекла да су наше безбедносне службе урадиле добар посао, нарочито жандарм Милош Јевремовић, као и да у много земаља тешко може да се види толико припремљена и обучена жандармерија као наша.

Навела је да јој је сада, после тог догађаја, јасно због чега велики број земаља, посебно афричких, често од Србије тражи подршку у обуци припадника безбедносних служби.

„Безбедносне службе ће и даље радити свој посао и имаће одличну сарадњу са свим осталим службама“, рекла је Брнабић.

Додала је да Србија на глобалном нивоу има централну улогу и у борби против организованог криминала, попут нарко мафије или трговине људима, као и да о томе говоре људи у партнерским службама у великим земљама попут САД, Велике Британије, као и у земљама Европе.

Додала је да је на једном од састанака са званичником ЕУ скренула пажњу на растуће претње од тероризма, које долазе са простора Косова и Метохије, али да није добила разумевање за то.

Навела је да се нада да данас већи број међународних партнера разуме да са премијером тзв. Косова Аљбином Куртијем нема простора за дијалог, већ да је све озбиљан екстемизам, као да и даље не види праву намеру да се ту нешто промени.

„Мислим да је то лоше и за саме Албанце који живе на Косову и Метохији. Срби, Албанци, Роми и Горанци само желе да живе нормално и имају перспективу и будућност“, рекла је Брнабић.

Додала је да под привременим институцијама то није могуће ни за једну нацију која живи на КиМ.

Нагласила је да су безбедност и сигурност грађана на првом месту и да ће јучерашњи напад додатно зближити припаднике свих националности који живе у Србији, као и да ту не сме да постоји простор за било какво неразумевање.

„Србија је безбедна, сигурна земља која има одличне економске резултате, много улаже у сваки део своје територије – људе, села, градове и локалне самоуправе, без обзира на етнички састав у њима“, нагласила је Брнабић.

Навела је да треба да покажемо да смо земља која зна да се носи са било каквим изазовима.

Говорећи о недавно усвојеној резолуцији о Јасеновцу, у црногорском парламенту, она је истакла да је невероватно да Хрватска прети Црној Гори на европском путу због Резолуције о Јасеновцу, коју је Подгорица усвојила у петак.

Хрватски премијер Андреј Пленковић рекао је да Резолуција о Јасеновцу шаље намерну политику поделе унутар те земље и да ће Хрватска предузети мере које сматра примеренима за овакве, како је навео, потезе „инструментализације парламентарне већине“ с циљем нарушавања односа Загреба и Подгорице.

Брнабић је рекла да сматра да је ово велика и важна ствар.

„Мени је бескрајно тужна, али и занимљива реакција званичника из Хрватске. Одједном је то непријатељски акт према Хрватској, а нису тако мислили када су били коспонзори сребреничке резолуције“, рекла је Брнабић.

Она је додала да јој је невероватно то да Хрватска прети Црној Гори њиховим европским путем, додајући да ће бити занимљиво видети да ли ће их стварно блокирати због резолуције.

„Биће занимљиво видети ту европске вредности на које се позивају“, рекла је Брнабић.

Како каже, чињеница да у близини Јасеновца постоји и даље табла на којој пише „За дом спремни“, говори више од свега.

Она је рекла да и у Србији треба да се учине додатни напори да се освесте „пријатељи из Европе какав се геноцид над српским народом догодио у НДХ“.

Брнабић је оценила и да је протест против Рио Тинта у петак фестивал лицемерја какав није видела за осам година бављења политиком, будући да је окупио политичаре који су учествовали у власти која је довела Рио Тинто, као и грађане који су своја домаћинства продали управо Рио Тинту.

Како је рекла опозиција је злоупотребила Рио Тинто, али да ће се као председница Народне скупштине трудти да покрене јавни разговор и дебату, као и у пленуму законодавног тела.

„Скупштински пленум на крају, али она има улогу која је много шира – то је место где ми, посланици власти и опозиције позивамо политичаре, невладине организације, цивилно душтво, као и експерте о тој теми, а не експерте ширег спекта и да разговарамо на основу чињеница“, нагласила је Брнабић.

Додала је да јој је скуп у петак био невероватан и упитала грађане који су продали своју земљу и домаћинства Рио Тинту шта сада очекују од државе.

„Да ту земљу одузмемо Рио Тинту и да је вратимо вама да урадите шта, да је поново продате неком другом“, упитала је Брнабић.

Навела је податак да је од 52 домаћинства, која су се нашла на територији која је потребна РИо Тинту, власник 51 домаћинства одлучио да га прода, као и да они сада желе да ономе ко је купио кажу шта да ради са њом.

Одговарајући на питање о претњи коју је путем СМС поруке добила од једног грађанина Чачка који јој је претио због стакленог видиковца на Каблару, Брнабић је рекла да тај човек мисли да боље зна шта је боље за Кабларце, али и да су монструозније претње које добија председник Србије Александар Вучић и његова деца.

„Ово више нису претње на друштвеним мрежама као до сада, већ на мобилини телефон у 22 часа увече. Постоје институције које ће се бавити тиме“, рекла је Брнабић.

Коментаришући ТВ прилог из 2011. године када су мештани били задовољни због инвестиције Рио Тинта и данашње време, када је став промењен, Брнабић је рекла да мисли да су неке велике светске силе разумеле да ће Србија ту бита прва у Европи и да ће најбрже напредовати, као и да ће Србија бити земља која ће у великој мери одређивати даљи економски развој Европе, јер би имала монопол за европски литијум, као и да је 2020. и 2021. године новцем из иностранства и тзв „еколошким активистима“ повучена кочница.

Додала је да су нас у међувремену друге земље, попут Немачке, престигле, јер ће та земља имати соју експлоатацију сопственог литијума пре Србије.

„Ми и да сада променимо мишљење и да сада сви у Србији гурају то као што су гурали 2011. године, све и да се то деси најбрже на свету, ми можемо да имамо наш литијум 2028. године, а Немачка ће га имати у трећем кварталу 2026. године“, рекла је Брнабић.

Додала је да се, ако се настави да се о томе расправља политизовањем људи зарад неке минималне, евентуалне користи, успорава Србију, наводећи пример невладиних организација које не желе било шта што је добро за Србију, а што ће, како је рекла, гурати председник Србије Александар Вучић.

 

 

 

Vučić: Jevremović će dobiti odlikovanje, građani nemaju razloga za strah

Преузмите андроид апликацију.