Знаци топлотне исцепљености могу да делују пролазно, а заправо су опасни. Ево како се манифестује!
Високе температуре нас поремете физички и психички. Топлотна исцрпљеност је резултат продуженог излагања топлоти. То је одговор тела на прекомерни губитак воде и соли. Ипак, први знаци могу да преваре, па већина људи може да помисли да ће их лако превазићи. Један од њих је умор, а у наставку сазнајте како још може да се манифестује.
Шта треба да знате о топлотној исцрпљености:
-Неоткривена и нелечена на време, топлотна исцрпљеност може пређе у тешке клиничке облике који могу да доведу до топлотног шока и смрти.
-Појављује се превазилажењем могућности прилагођавања организма на температуре које остају повишене неколико дана.
-Манифестује се знацима као што су изражени умор, астенија, апатија, поспаност, главобоља, вртоглавица, праћени симптомима коже као што су прекомерно знојење, љускава кожа, пад притиска при устајању и тахикардија.
-У највећем ризику од добијања топлотне исцрпљености су деца и стари, пацијенти са кардиоваскуларним обољењима и гојазношћу, као и они који бораве у топлим становима на последњем спрату или у аутомобилима без климе.
-После топлотне исцрпљености важно је снизити телесну температуру: пијењем хладних течности (без алкохола), хладним тушем или коришћењем мокрих пешкира и вентилације (не наносити алкохол на кожу), одмором у хладном окружењу, са ногама подигнутим изнад нивоа срца. Ако се стање не побољша, позовите хитну помоћ.
-Да не бисте дошли у ову ситуацију, не држите отворене прозоре када је велика врућина и не кувајте у поподневним сатима. Проветравајте дом у првим јутарњим сатима, избегавајте коришћење апарата који генеришу топлоту. Ако немате клима уређај, проведите неколико сати сваког дана у хладним јавним просторима.
Преузмите андроид апликацију.