Успешна особа је успешна захваљујући својем начину размишљања, па зашто не бисте то покушали и ви.
Сви смо у школи учили законе физике, хемије и математике и они насм објашњавају како свет функционише, али да бисте били успешни у животу, требало би да знате још неколико закона који олакшавају свакодневицу и помажу човеку да успе у свим аспектима његовог живота.
1. Марфијев закон
За овај, Марфијев закон вероватно сте већ чуули а њега дефинише популарна изрека која гласи: „Све што може да пође наопако, поћи ће наопако„. Користи се за описивање тенденције да наизглед безначајне и лако спречиве грешке имају значајне негативне ефекте. То је најчешће објашењено ситуацијом да ако једете хлеб намазан нутелом и он вам падне из руке, готово увек ће пасти на страну где је крем и нећете моћи да га поједете. Или, чекате аутобус пола сата и баш кад сте кренули пешке, после минутм наишла су два комада. Или пак фирма вас пошаље на море пар дана а баш тад буде провала облака, пад температуре и ви не можете да се купате.
Едвард А. Марфи јуниор, по којем је овај закон добио име. рођен је 1917. године и био је један од истакнутих инжењера у америчком ваздухопловству који је спроводио експерименте на ракетама 1949. године. Идеја која стоји иза Марфијевог закона јесте да се нагласи важност припреме за најгоре и да се људи охрабре да предузму проактивне мере како би спречили појаву проблема.
2. Кидлинов закон
Кидлинов закон се заснова на следећој изјави:
„Ако можете јасно да запишете проблем, онда је ствар напола решена“ и ово је, рекли бисмо, можда најбољи закон од свих. Изјава је јасно приказана и омогућава особи да се концентрише на разумевање проблема пре него што га реши.
Пре него што почнете с развијањем идеје за решење неког проблема.основно је да све испланирате. А да бисте могли добро да испланирате, најбоље је да све запишете на папир јер ћете тако најбоље сагледати све сегменте и ток савладавања вашег пута до циља.
3. Гилбертов закон
Гилберт Лафајет Ловс. амерички политичар, издавач новина и бизнисмен, творац је изјаве: „Највећи проблем с послом је то што вам нико не говори шта да радите„.
У вашем свакодневном раду на пројекту, није да ваш колега није ту да вам помогне или старији нису ту да вас воде, али на крају дана ви сте одговорни да ефикасно завршите посао. Не треба само следити дефинисани приступ већ треба размишљати ван оквира и могућих решења проблема, а то је оно што Гилбертов закон каже да вам нико неће рећи шта да радите и како да то урадите савршено. Зато морате научити сами да то радите.
4. Вилсонов закон
Овај закон гласи: „Ако дајете предност знању и таленту, новац ће увек доћи“, а можемо рећи да важи за све – и запослене и послодавце. За запосленог, ако сте ажурни, имате дефинисан циљ и фокусирате се на учење, онда вас нико не може победити и никада нисте без посла. Фокусирајући се на развој својих вештина и способности и стицање знања у областима које су вредне и тражене, повећавате своје шансе за успех и вероватноћу да будете у могућности да добијете већу плату и бенефиције. Слично за запосленог, ако поштује свог запосленог и бира, негује и награђује његов прави таленат, он никада неће остати без добрих запослених а посао ће бити добро урађен.
5. Фокландски закон
Овај закон гласи: „Ако не морате да доносите одлуку, немојте доносити одлуку„. Веровали или не, супротно устаљеном веровању „Што можеш данас не остављај за сутра“, одлагање доношења одлука може бити ефикасна стратегија у неким случајевима, посебно ако одлука није хитна или ако нема довољно доступних информација за доношење адекватног избора. Ово вам може омогућити да прикупите више информација, размотрите различите опције и одмерите потенцијалне ризике и користи сваке опције.
Преузмите андроид апликацију.