Спавање је процес који нам је неопходан за добро здравље.
И сами смо сведоци да када смо уморни и неиспавани, смо деконцентрисани, нервозни и да се не можемо добро фокусирати на послове које обављамо.
Колико је сан битан говори то, да се током спавања наше тело регенерише. Спавање је битан део опоравка од болести, стреса, депресије и умора.
Врхунски спортисти, поред доброг тренинга морају имати исто тако редован и квалитетан сан, како би своје тело опоравили и достигли пун потенцијал.
Чули смо сви нешто површно о фазама сна, али која фаза је најзначајнија и у којој фази је најбоље да се пробудимо?
Сигурно сте чули за REM фазу? REM (Rapid Eye Movement) фази претходе још четити фазе које се називају NREM фазе. Оног момента када заспимо, почиње 1. фаза сна тзв. „лак сан“ и у следећих отприлике сат ипо времена пролазимо кроз све четири фазе, док не дођемо до REM фазе.
Трећа и четврта фаза сна, су фазе „дубоког сна“. За ове фазе је карактеристично да се веома тешко будимо, а када се пробудимо у овим фазама, тешко се оријентишемо и најчешће се осећамо уморно и тромо, а честе су и главобоље.
REM фаза се достиже између 70 – 90 минута након што заспимо. Осам часова сна се свима препоручује, а током тог периода тело дође до четврте фазе само два пута током спавања.
Обезбедити себи осам сати сна је веома битно, како би се тело у потпуности опоравило, у супротном опоравак ће бити непотпун, што ће утицати на наше понашање и радне способности које обављамо током дана.
Занимљиво је рећи да и превише сна не значи да се тело боље опоравља, баш напротив. С тога осмочасовни, квалитетан сан је свакако довољан и препоручљив.
Најлошији период за буђење јесте фаза дубоког сна, јер ћемо бити дезоријентисани, уморни, са главобољом. Што је дубља фаза сна, ако се пробудимо, бићемо уморнији и ошамућени. А када је најбоље да се пробудимо? То је свакако фаза „лаког сна“, тј. прва фаза, као и REM фаза. Тада ћемо бити одморнији и продуктивнији.
Како бисмо себи омогућили одмор, свакако се морамо потрудити да имамо осам сати квалитетног сна, да лежемо на време, али и да што је више могуће отклонимо изворе буке који ремете наш сан.
Доказано је да недостатак сна узрокује многе болести, а једна је свакако хипертензија. Нпр. ако пијете терапију против повишеног притиска, а немате квалитетан сан, нећете успети да регулишете притисак.
Такође, научно је доказано да само у дубоком сну је тело способно да зацели ране и опорави се.
Превише обавеза је свима нама изговор да не можемо лећи на време… Али потрудите се да обезбедите себи квалитетан сан, лежите на време, смањите боравак на мобилним телефонима и друштвеним мрежама неколико сати пре одласка на спавање, јер само тако ћете бити продуктивни и моћи ћете пуним капацитетом да одговорите на многе обавезе које вам дан носи.
Младалачки изглед можете задржати захваљујући добром сну.
Преузмите андроид апликацију.