Фестивал науке реализован је јубиларни, десети пут, у ОШ „Мирослав Антић” и то је прилика да ђаци те школе своја научна истраживања презентују широј јавности.
Такође, своје радове презентовали су и гости, ученици Гимназије „Светозар Марковић” и ОШ „Јован Дучић” из Петроварадина. Будући да је одговоран однос према животној средини и сопственом здрављу једна од међупредметних компетенција коју је неопходно развити код основаца, то се постиже кроз научне огледе током целе године.
А како је за „Дневник” појаснила наставница физике у ОШ „Мирослав Антић” и организаторка догађаја Адријана Сарић, овај фестивал је круна дешавања, када ђаци могу да презентују своје резултате другима.
– Идеја се јавила спонтано, када смо колегиница и ја кренуле деци да постављамо огледе једном месечно које треба да реше. Онда смо се запитали зашто не бисмо показали целој школи, а и шире, шта то ми радимо. Тако је до данас ова манифестација постала традиција, те бројимо деценију постојања. Сваки фестивал имао је увек одређену тему, а ове године то је здравље, као једно од врло важних међупредметних компетенција. Деца добијају огледе путем блога, затим они ураде мерења, графичке и табеларне приказе, добију резултате и пронађу одговоре. На крају све то презентују својим другарима, околини и широј заједници – истакла је Сарићева.
Невена Каћански иде у седми разред у ОШ „Мирослав Антић”, а са својим тимом гостима је представила оглед са коцкицама леда.
– Ми смо имали задатак да откријемо шта то утиче на брже топљење леда, а за експеримент смо користили четири чиније са ледом и у сваку смо додавали по једну ствар, односно со, шећер, песак, док је у четвртој остао сам лед. Онда смо посматрали у којој чинији ће се лед најпре отопити, а одговор је со, јер он нагриза површину. То смо морали да повежемо и са здрављем, што је нама дало одговор да, уколико уносимо превише соли у организам, имаћемо проблема са скупљањем воде у телу коју не можемо да избацимо, што може довести до срчаног и можданог удара и повишеног крвног притиска. А када га уносимо мање, можемо осећати умор или добити нагон за повраћање – појаснила нам је Невена, додајући да се њен тим цело полугодиште водио аспектом здравља, па су тако на сајму сви могли да измере капацитет плућа дувањем балона.
За оближњим столом ученици су бацањем коцкице бирали вежбе које ће урадити, а у зависности од броја који коцка да. За столом тима из ОШ „Јован Дучић” из Петроварадина могло се сазнати како екоамбалажа чува природу, а Матеј Поповић, који похађа седми разред, казао нам је да су на Технолошком факултету први пут чули за ту могућност.
– Цела та прича ме је баш изненадила, када сам видео на који начин могу да добијем биоразградиву пластику. Нисам имао никакву представу о томе док нисмо отишли на факултет. Онда сам се баш одушевио. Тамо су нам објаснили како од биоразградивих сировина можемо направити биоразградиву пластику, уз коју се смањује потрошња амбалажног отпада и коришћење нафте за производњу пластике. Радили смо затим оглед, када смо помешали глицерол са набубрелим желатином и добијену масу разлили у калуп и на крају добили пластику. То смо дошли и овде да представимо и баш се свима допада ова идеја. Нафта је необновљив извор енергије и самим тим смањењем њене употребе имамо добар утицај на животну средину – поручио је млади научник Поповић.
Преузмите андроид апликацију.