Почетна > Србија
Србија

Вујовић: Депонија Дубоко биће један од регионалних центара за управљање отпадом

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да су неопходно велика улагања у капиталне зелене пројекте као што су регионални центри за управљање чврстим отпадом, и да ће депонија Дубоко у Ужицу бити један од тих пројеката.
Фото: Танјуг/УНДП

У изјави навинарима на броду Кеј 1, где је у оквиру Европске зелене недеље 2024, Министарство заштите животне средине, Делегација ЕУ у Србији и Програм УН за развој (УНДП) организовао свечани програм којим је обележен Светски дан заштите зивотне средине, Вујовић је рекла да ће у фокусу бити и изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и замена котлова за прелазак на еколошки прихватљивије енергенте.

„Све су то огромни пројекти који много коштају и за које је потребно време“, констатовала је Вујовић.

На питање новинара да ли се уопште исплати улагати 30 милиона евра у депонију Дубоко, пошто је пожар направио велику штету и уништио фолију која је требало да спречи загађење земље, Вујовић је рекла да њено Министарство има у плану да до 2027. изгради шест регионалних центара за управљање чврстим отпадом, а да је план био да депонија Дубоку буде један од њих и пре пожара.

„То је виша сила и наравно да нико није срећан због тога, али оно што је добро је да смо ми радили на тој документацији две године управо са европским консултантима и са консултантима у Србији који предњаче у томе. Имали смо могућност њиховог избора на међународним тендерима заједно са Европском банком за обнову и развој и

Француском развојном агенцијом. Дакле, свакако су људи који имају струку и референце радили на томе“, рекла је министарка.

Како је навела, тело депоније ће се проширити, стабилизоваће се терен, ставиће се фолије, биодренови, све оно што је законски прописано по европским стандардима. Д

„Радит ће се постројење за третман биогаса, како управо се не би ти гасови имали могућност паљења, односно то је оно што узрокује пожаре. Радит ће се свакако у наредним фазама и компостана, односно депонија за зелени отпад. И градиће се трансфер станица у Пожеги и то су наредне фазе“, навела је Вујовић.

Она је истакла да је прва фаза од 30 милиона евра свакако сада најважнија, јер ће кренути озбиљни радови.

„Још једном желим да истакнем да ћемо ми, као влада Републике Србије, обезбедити средства из кредита Европске банке за обнову и развој и Француске развојне агенције за неколико регионалних центара. Ми очекујемо до краја јуна да се заврши тај међународни тендер, да видимо ко су потенцијални извођачи, онда да се прегледају понуде и да кренемо у комплетну реконструкцију“, поручила је министарка.

Она је додала да сама изградња регионалиних центара неће бити довољна, већ да морамо да мењамо своје навике и преоријентишемо се на друге начине одлагања отпада.

„Неопходна је примарна селекција отпада по кућама, неопходно је да обезбедимо, такође кроз европске пројекте, додатне канте, контејнере и смећаре. Неопходно је да и ми, грађани Србије, да учествујемо у томе зарад унапређења животне средине“, поручила је министарка заштите животне средине.

Како је истакла, без капиталних инвестиција ми не можемо да управљамо отпадом на најбољи могући начин.

„Зато нам се и догађа да нам отпад завршава у рекама, на планинским врховима и све остало. Моћи ћемо и да појачамо контролу, али свакако кад будемо имали те услове по свим светским стандардима, мислим да ћемо сви ми бити много одговорнији“, рекла је Вујовић.

Vučević zahvalio Grčkoj na uzdržanom stavu o Srebrenici, kao i nepriznavanju KiM

Преузмите андроид апликацију.