Најављену иницијативу о Резолуцији о геноциду у Јасеновцу подржало би 41,7 одсто грађана Црне Горе, показују подаци истраживања Института ДАМАР.
Према тим подацима, против ове иницијативе би било 32,5 одсто, а формиран став на ову тему није имало 25,8 одсто грађана.
Истраживање је спроведено од 16. до 23. маја.
Група посланика власти предала је 17. маја у скупштинску процедуру Предлог резолуције о геноциду у Јасеновцу.
Од партија власти, предлог нису потписали посланици двеју албанских коалиција – Албанског форума и Албанске алијансе. Већина за усвајање резолуције постоји и без њихова три гласа.
У предлогу пише да су у Јасеновцу, у периоду од 1941. до 1945. године, мучени и убијани Срби, Јевреји, Роми, Хрвати и други народи. Наводи се да 22. април треба да буде званично признат као дан сећања на геноцид у Јасеновцу, који ће се обележавати сваке године.
„Скупштина осуђује свако порицање геноцида у Јасеновцу и позива на очување сећања на те трагичне догађаје кроз образовне програме и активности које ће спречити било какав облик ревизионизма. Кроз усвајање ове резолуције, Скупштина се обавезује да активно доприноси очувању сећања на жртве геноцида у Јасеновцу, промовише толеранцију, разумевање и борбу против свих облика мржње и дискриминације“, стоји у документу.
У њему пише и да се подстиче обележавање 22. априла као дана сећања на жртве геноцида у Јасеновцу, и да ће Скупштина сваке године слати делегацију која ће учествовати у програмима комеморације.
„Скупштина охрабрује државне организације на свим нивоима, председника Црне Горе, цивилно друштво, укључујући и невладине организације, академске институције и друге релевантне стране, да обележавају 22. април, укључујући организацију посебних догађаја и активности у сећању на жртве геноцида у Јасеновцу…“, наведено је, између осталог, у документу, преносе подгоричке Вијести.
Преузмите андроид апликацију.