У петак 7. јуна у 20 часова, у Музеју савремене уметности Војводине биће отворена изложба „Искуство пејзажа“ уметника Роберта Јанкуловског и Монике Мотевске. Ова изложба стиже у МСУВ након успешне презентације у Павиљону Северне Македоније на 59. Бијеналу уметности у Венецији, и у сарадњи са Националном галеријом Републике Северне Македоније.
„Искуство пејзажа“ је мултимедијални пројекат у чијем фокусу је истраживање археологије простора, слојевитости напуштених и запуштених предела унутар колективне културе сећања/меморије и оживљавање „присуства неприсутног“, те њиховог позиционирања у нови контекст. Односи живота и смрти, лепог и ружног, здравог и отровног, чине основу критичког приступа тема којима су се аутори претходно бавили.
Кустоскиње изложбе су др Ана Франговска, виша кустоскиња Националне галерије Републике Северне Македоније, и др Сања Којић Младенов, музејска саветница, из Музеја савремене уметности Војводине. Комесарска изложбе је др Дита Старова Керими, директорка Националне галерије Републике Северне Македоније.
Изложба ће бити отворена до 21. јула 2024. године.
„Човек је једино биће које је свесно свог постојања“, у контексту филозофије егзистенције — уколико наставимо са Сартровим размишљањем о човековој слободи у смислу личног избора, одабира могућности и преузимања одговорности за догађаје и ризике за човеково постојања, изводи се закључак или противречност о бесмислености или апсурдности људског постојања, што се често потврђује на многим примерима кроз историју човечанства. Пројекат Искуство пејзажа Роберта Јанкулоског и Монике Мотеске разматра ову тему, као и многе друге подслојеве.
Питања која постављају директно су усмерена на повезаност екологије са корпоративним империјализмом, родним перспективама, колективним идентитетима и значајем деколонизације не само историје већ и природе.
Разматрају односе моћи у друштву и опасности које носе међусобне борбе кроз безумне ратове (било да су у питању експицитни или имплицитни, реални или психолошки, физички или хемијски) и све агресивније неолиберално искоришћавање и злоупотреба природних ресурса. Истражују питања људских слобода, одговорности и ризика за сопствена деловања, те питање опстанка хуманости као вредности савременог друштва.
Баве се нагомиланим проблемима, указујући на важност успостављања новог поретка који би пружио могућност превазилажења антропоцентричног погледа на свет. Може ли лепо бити истовремено и подмукло ружно, те може ли естетски вредно постати слуга зла?
Изложба је реализована уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, информисање и односе с верским заједницама и Министарством културе Републике Северне Македоније.
Pozorišna predstava „Drž’ ne daj” u Gimnaziji Laza Kostić u utorak, 18. juna
Преузмите андроид апликацију.