Шири простор Града Новог Сада се делом ослања на Национални парк Фрушку гору са излетиштима, очуваним екосистемима и комплексом српских православних манастира. У околини Новог Сада су и салаши, сеоска и винска подручја, што све заједно чини да новосадски простор има непоновљиву садржајност.
Посетиоци се могу отиснути дуж четири излетничка правца: Ченејским, ка Фрушкој гори, ка Футогу и околини и ка Ковиљу и околини.
Било који правац да изаберете можете користити локални превоз или рент-а-цар, а за сваки од праваца биће вам потребан један дан.
ЧЕНЕЈ…
Ако кренете старим суботичким путем, после десетак километара угодне вожње, доћи ћете у Ченеј старо бачко село, данас познато као насеље салаша.
Салаши су сеоске куће разбацане у мору војвођанске равнице. Данас чувају дух прошлих времена, традиционалан начин живота, домаћу храну и коње који јуре равницом. У амбијенту карактеристичном за бачка сеоска домаћинства, у хладу воћњака уз традиционалну храну и добра вина, можете бар за тренутак успорити време и уживати.
КА ФРУШКОЈ ГОРИ…
Ка Фрушкој гори можете изабрати пут преко Петроварадина и Текија где се налази екуменско светилиште којим доминира Римокатоличка Црква Снежне Госпе (1881) изграђена у спомен на Петроварадинску битку (1716) и победу хришћанске војске над Османлијама.
Римокатоличка црква Снежне Госпе на Текијама је саграђена на месту старијег католичког храма који је током турске владавине овим крајевима једно време био и џамија. Савремени храм изграђен је 1881. према пројекту Хермана Болеа.
За још интересантних новосадских прича кликните овде.
Монументалности храма доприносе и два масивна звоника. Црква је јединствена и по томе што се на куполи испод крста налази полумесец.
У цркви се налази копија иконе Марије Снежне чији се оригинал чува у цркви Санта Мариа Мађоре у Риму. Богородици се приписује победа хришћанске војске над Турцима у Петроварадинској бици 1716, на дан 5. августа – спомендан Снежне Госпе.
Преузмите андроид апликацију.