Ово гласање је јасан показатељ да супрематија, коју је колективни Запад имао након пада Варшавског зида, више не постоји, без обзира на велики број држава који је гласао за Резолуцију, истакао је за наш портал Петар Ђурђев, историчар и директор Историјског архива Новог Сада.
Он је нагласио да Резолуција о Сребреници има неколико нивоа на којима треба да делује.
-Преко пет милијарди људи на свету и њихови политички представници нису гласали за то, што говори да се мења позиција спонзора ове Резолуције. Чињеница да Мексико, Бразил, Аргентина, Алжир, Саудијска Арабија, нису гласали за, а на то додамо још Русију и Кину, и за мене огромно охрабрење Мађарску, као и Словачку, Кипар, јасно говори да се ствари у свету мењају и да је судбина поново хтела да то крене преко леђа и интереса српског народа. Ово можемо прогласити великом дипломатском победом Србије, јер да би Резолуција добила легитимитет она би морала да почива на концензусу три констутивна народа у БиХ, а затим да се донесе уз геенрални концензус свих чланица у УН. Видимо да је ту спроведена политика насиља и уцена. Сама резолуција има неколико нивоа на којима треба да делује, а први ће бити увођење вербалног деликта и политичке казне у БиХ, па затим у региону. Она треба да послужи као одскочна даска за демонтажу Републике Српске. Један део колективног Запада појачава своје напоре да на силу овај простор чврсто веже за своје војне интересе. Ово је слепи покушај да се скрене пажња са оног што се дешава на појасу Газе – нагласио је наш саговорник.
Ђурђев је говор председника у Генералној скупштини УН окарактерисао као храбар и резолутан, али и историјски помирљив. Он је подсетио читаоце да је први народ који је осетио монструозни изум, концентрационе логоре за цивилне грађане, био српски народ у Првом светском рату, те да је то био изум аустроугарских окупатора.
-Председник Вучић, као и премијер Вучевић, дубоко разумеју да само народи Балкана кроз слогу могу да граде бољу будућност за све нас. То не може урадити ни лажни високи представник Шолц, нити било који део међународне заједнице, јер Срби и Бошњаци, поред свега, имају много онога што их спаја. Много је урађено на пољу културе сећања од 2012. године- отварање меморијалних центара, проширења програма за учење историје кроз сећање на ове страшне ствари и кроз адекватне судске процесе. Османски завојевач када је дошао на овај простор починио је такве злочине и успоставио систем ропства какав до тада није био виђен на овим просторима. Мени је невероватно да већ неко није спремио тужбу према Истанбулу. Иста таква прича треба да се усмери и према Бечу, који је и засејао то семе зла међу балканским народима кроз окупацију и геноцидну политику коју је проводила у Првом светском рату. Исто такво поље могло би се отворити и према оно што је радила фашистичка Италија, нацистичка Немачка, а да не кажем оно што је радила НДХ и њена реинкарнација- Туђманова Хрватска од 1991. до 1995. године. На Балкану ће кренути низ оптужница, јер пратећи ово постоје много бројнији злочини који су се догодили на овом простору. Ако се будемо водили оваквим правилима размишљања, јасно је да ће доћи до сијасет резолуција. Ако се сад све поставља као геноцид, верујем да многи у Берлину задовољно трљају руке јер су свесни да ће овако умањити своју историјску одговорност за та огромна недела која су починили а можда још негде чине у име својих политичких и економских циљева – закључио је Ђурђев.
Vučević: Poziv Đorđi Meloni da se održi sednica vlada Srbije i Italije
Преузмите андроид апликацију.