Приходи од енергената забележили су огроман раст у прва четири месеца ове године, углавном због раста цена нафте, објавили су из Министарства финансија Русије.
Приходи од извоза нафте и гаса скочили су за 82,2 одсто у периоду од јануара до априла, у поређењу са истим периодом 2023. године, достигавши више од 45,3 милијарди долара.
У јануару је један барел водеће руске мешавине нафте Урал коштао у просеку 60 долара, али су цене од тада стално расле, да би у априлу достигле ниво од 84 долара, док се у мају руска нафта трговала на око 74 долара по барелу.
Осим раста цена нафте, промена у законодавству је довела до тога да руске нафтне компаније плаћају додатни порез на експлоатацију минерала у фебруару за четврти квартал 2023. године, што је резултирало додатним приходима у буџету.
Овај порез варира у зависности од цене нафте и чини већину државних прихода од продаје нафте и гаса.
Повећање долази упркос низу санкција које су САД, ЕУ и њихови савезници увели Русији откако је Москва покренула своју војну операцију у Украјини 2022.
Ограничења су укључивала ембарго на руску нафту из мора, заједно са ограничењем цене од 60 долара по барелу за друге врсте сирове нафте.
Као одговор, Русија је преусмерила већину свог извоза нафте у Азију – посебно Индију и Кину, које су се преусмериле на руску нафту.
Русија је 2023. године постала највећи добављач нафте Кини, чинећи 19 одсто увоза нафте у Пекинг (2,1 милион барела дневно). Москва је такође постала највећи индијски извозник нафте, преноси РТ Балкан.
Argentina zbog inflacije štampa novčanicu od 10.000 pezosa koja vredi 10 dolara
Преузмите андроид апликацију.