Нови Сад је у историји увек тежио ка новим стварима које су биле у складу са развијеним светским земљама па је тако и питање жена отворио давно, али кроз једну познату и надсве јаку личност – Милицу Томић.
Часописи у Новом Саду су у периоду када је покренут овај женски часопис већ постојали. Тако се треба поменути часопис „Застава“ који је основао нико други до Миличин отац – Светозар Милетић. Тема постојећих часописа у 18. и 19. веку у Новом Саду није била сигурно женска, већ су то биле политичке и друштвене теме које су се тицала пре свега живота Срба у Новом Саду, на један други начин.
Једна од претеча данашњих женских часописа – часопис „Жена“
У периоду када је Милица Томић основала часопис, у Србији је већ постојала неколицина женских часописа. У Београду је то био часопис Домаћица из 18. века, а у Новом Саду Женски свет. Часопис Женски свет излазио је од 1886. године до 1914. године, а основан је од стране Добротворне задруге Српкиња Новостаткиња. Уредник овог часописа био је мушкарац, а теме су биле посвећене женама.
1911. године долази до оснивања још једног новосадског женског часописа- часописа Жена који је то био у пуном смислу те речи. Наиме, Милица Томић, ћерка Светозара Милетића и жена Јаше Томића покреће свој часопис који ће да обради различите женске теме из угла новосадских жена.
Овај часопис излазио је све до 1921. године, а Милица Томић је уредник овог часописа била пуних осам година. Континуитет издаваштва часописа прекидан је само услед Првог светског рата, али је након тога наставио са радом.
Овај култни часопис није само снажио идеје жена, већ их је и окупио заједно у раду на темама које би могле да помогну заједници, друштво, а најпре женама и њиховим улогама у њему.
Снажне идеје часописа
Идеје овог часописа који је излазио пуних десет година била је да обради женске теме. Такве теме можда нису налик онима које данас читамо у женским часописима, јер се и време и друштво променило, али су итекако биле корисне у друштву. Према темама које су се могле прочитати у часопису, жене су овим текстовима биле оснажане за старалаштво, учење, бригу о породици, домаћинству…
Уредник часописа Милица Томић је својим животом инспирисала многе даме које су заједно са њом уређивале политику овог часописа, јер је и она сама била одраз жене која се бори у друштву, поготово за оснаживање улога жена у политици.
Како се наводи на сајту Градског музеја Нови Сад, у монографији Вере Копицл, уређивачку политику листа водиле су и жене и мушкарци, а у једном од часописа дат је списак сарадника који су уређивали лист у његовој првој години издаваштва. На списку се могле пронаћи чак девет жена, са Милицом десет.
Све оне су писале на различите теме, од моде, кухиње, мајчинства, еманципације жена и сваки текст је био посебно испраћен.
Иако је часопис постојао свега деценију, оставио је утисак на бројне житеље града, поготово оне нежнијег пола, које су се усмелиле да стварају и раде на женским питањима и снаже њихову улогу у друштву, у чему је Милица, баш као и свој отац Светозар, много допринела.
Politička pozadina nekada uticajnog novosadskog lista „Zastava“
Преузмите андроид апликацију.