Верујте ономе што пише, али чујте и шта вам шапућу чула мириса, укуса, додира.
Већина популације углавном се позива на исписане датуме када одлучује хоће ли неки производ задржати или бацити. Ипак, датум исписан на паковању није нужно гаранција сигурности хране, као ни њеног недостатка.
Ево што заиста значе рокови трајања намирница, колико дуго можете чувати храну након исписаних датума и како најбоље да искористите намирнице како храна или новац не би постали непотребни отпад.
„Најбоље употребити до“ – означава датум до ког је храна на свом врхунцу по укусу или квалитету.
„Употребити до“ – означава крајњи препоручени датум до ког можете јести храну врхунског квалитета.
Иако се ови датуми односе на квалитет и свежину, 42 одсто испитаника студије о управљању отпадом уверено је како се ознака „употребити до“ односи на сигурност.
Да ли треба бацити храну којој је истекао рок трајања?
Истек датума на амбалажи хране не значи да производ морате бацити. Ако храну исправно чувате, правилно је обрађујете и њом рукујете, сигурна је док год се на њој не појаве знакови кварења, а то ће тачније одредити ваша чула него одштампани датум.
Бактерије које узрокују кварење узрокују приметне промене мириса, укуса и текстуре хране, па ако се ништа од тога није променило, храна је сигурна за конзумирање.
Колико дуго тзв. трајна храна може стајати?
Тзв. трајна храна попут тестенине, грицкалица и конзерви теоретски може стајати у остави неограничено дуго, али то не значи да ће заувек задржати исти укус, већ само да има неограничен рок трајања што се тиче безбедности за конзумирање.
Замрзавање хране смањиће количину отпада
Вишкове хране попут меса или хлеба не морате бацати ако имате замрзивач, али треба је замрзнути док су намирнице свеже и на собној температури. Замрзнута храна углавном се неће покварити ако сте је правилно спаковали, али што дуже чекате с конзумацијом, она више губи на квалитету и свежини
Лето је време изобиља, зато је сада прави тренутак да оставите нешто и за зиму.
Преузмите андроид апликацију.