Министар културе Никола Селаковић истакао је данас на промоцији културне размене Србије и Кине са темом „Што планине и реке раздвајају, пријатељства спајају“ да, захваљујући сусрету на највишем нивоу, данас имамо сјајну прилику да додатно ојачамо домен културне сарадње.
Селаковић је, на промоцији, коју је у оквиру званичне посете председника Кине Си Ђинпинга Србији организовала Кинеска медијска група у сарадњи са Радио-телевизијом Србије, најавио потписивање Писма о намерама између Министарства културе Србије и Кинеске медијске групе.
„Задовољство ми је да се обратим поводом овог значајног догађаја у склопу изузетно важне посете, рекао бих најмање, посете године или посете деценије, посете председника Народне Републике Кине, друга Си Ђинпинга Републици Србији, која ће дати још један изванредан подстицај нашој свеобухватној стратешкој сарадњи и нашем челичном пријатељству, у складу са визијом председника Републике Србије Александра Вучића и председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга“, нагласио је Селаковић.
Селаковић је поздравио сарадњу националних медија, премијеру серије „Древне кинеске мудрости“ које је цитирао кинески председник, покретање заједничког снимања документарних филмова и друге активности у овом оквиру и указао да то најбоље сведочи о разноликости и огромном потенцијалу сарадње.
„Данашњу иницијативу остварујемо у складу са програмом ‘Појас и пут’ и нови ‘Пут свиле’ и још једном потврђеним приоритетима развоја међународне културне сарадње Републике Србије и у новом мандату и саставу Владе. Кроз ову размену од изузетног значаја даћемо још један подстицај развоја односа у овом посебно важном тренутку. Посебно сам поносан што данашња манифестација потврђује наше обострано препознавање дубоке и суштинске повезаности медија и културе у савременом свету“, нагласио је Селаковић, саопштено је из Министарства културе.
Министар културе је рекао да је прошли век прошао у знаку гесла „медиј је порука“, односно да медији постају кључни и незаобилазни део глобализованог живота, машина која ствара поруку коју преноси и указао да у се нашем веку боримо да медије, чија моћ наставља да расте, оплеменимо и учинимо гласником вредности као што су солидарност и хуманост.
„Негујући медије као јавно добро, ми знамо да је у њиховом језгру култура, као моћ креативности и инспирације, услов да они делују на добробит човечанства. Посматрајући ширу слику, морамо да одржимо фокус на најважнијим вредностима“, појаснио је Селаковић.
Mali: Srbija važna Kini kao dominantno tržište Zapadnog Balkana
Преузмите андроид апликацију.