Поводом другог дана Васкрса градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и проф. др Весна Туркулов данас су посетили терапијску заједницу „Земља живих” на Ченеју.
„Идеја оваквог вида лечења и социјализације потиче још из деведесетих година прошлог века, а отац Бранко Ћурчин је тада покренуо ову тему. Просторије су лепо уређене па штићеници имају место за спавање, ручање, место за литургије, кухињу. Приступ телевизији им је ограничен, а употреба мобилних телефона забрањена. Заступљени су колективни спортови од баскета, фудбала како би навикли на тимски ради и тимску игру. Такође ту је економија од стоке, имају пољопривредни део. На тај начин корисници имају прилику да мењају свој живот на боље“, рекао је градоначелник Ђурић и додао:
Поред тога што ми као Град помажемо кроз пројекте, требали да променимо одлуку која регулише волонтерски рад који је плаћен, ту мислим на приватна и градска предузећа, како би они који непусте ову заједницу и добију благослов могли да се укључе и раде и да за то буду плаћени. Ово им је друга шанса, Град има обавезу да помогне свим грађанима.
Терапијска заједница „Земља живих” на Ченеју настала је 2005. године под окриљем Светоархангелског манастира из Ковиља, уз благодлов владике Иринеја и патријарха Порфирија. Поред ове јединице функционишу још три у Крчедину, Вилову и Брајковцу и укупно има 100 корисника, док је на Ченеју мушка јединица и налази се 25 корисника.
Отац Бранко Чурчић истако је да је данашња посета градоначелника од великог значаја, подршка и мотив штићеницима да истрају у борби са зависношћу.
„Без подршке Града не бисмо могли опстати јер штићеници бораве бесплатно. Кроз зајwдницу „Земљу живих” прошло око 6.000 људи, а сваки пети је прошао кроз цео програм. Уз добру вољу можемо људе да мотивишемо да се изборе са собом, а то је најтеже“, истакао је отац Бранко.
Проф. др Весна Туркулов је рекла да је ово велики подухват цркве и друштвене заједнице како би се зависници могли излечити и вратити у дрштво.
„Ја као лекар сам изненађена да је све мање зависника од наркотика, а све више оних зависних од коцке и од друштвених игрица. То је проблем и у свим психијартијским установа у земљи у којима имају лимитиране капацитете, а потребе су велике. Као инфектолог могу да кажем да сем се највише сусретала са овим пацијентима као носиоцима хепатитис Б и хепатитис Ц вируске инфекције, мање ХИВ инфекције, код интравенских корисника наркотика пеко заражених игала. Ово је велики подухват цркве и целе друштвене заједнице да се омогући излечење и повратак у нормалан друштвени живот.“
Штићеник Илија Вученић из Младеновца је преко десет година био у проблему са алкохолом, наглашава да је зајединца Земља живих кроз 17 месеци помогла да поново упозн себе, да се опорави и да научи да се борим са животним проблемима које ће га након успешног завршетка заједнице свакао чекати.
Преузмите андроид апликацију.