Почетна > Свет
Свет

Бербок: Проширење ЕУ геополитичка неопходност, да би била већа и сигурнија

Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок поручила је данас да је проширење Европске уније „геополитичка неопходност“, како би постала већа и сигурнија и упозорила да се не може приуштити да читава генерација још једном „седи у чекаоници“, као у земљама Западног Балкана.
FOTO: AP Photo/Lee Jin-man, Pool

Бербок је у саопштењу објављеном на сајту Министарства спољних послова Немаче поводом 20. годишњице великог проширења нагласила да се не сме пропустити прилика да, придруживањем нових чланица, ЕУ постане већа и јача, а самим тим и сигурнија.

Она је навела да је проширење за ЕУ постало „геополитичка неопходност“ најмање од почетка рата Русије и Украјине и оценила да су „политичке и географске сиве зоне“ на Балкану или на истоку ЕУ „веома опасне“.

Сматра да ЕУ не може себи да приушти такве сиве зоне, јер су оне, како тврди, позив за руског председника Владимира Путина на мешање и дестабилизацију.

„Европска унија се залаже за слободу, демократију и владавину права. Као и пре 20 година, и данас милиони Европљана поново виде прилику и обећање да постану грађани ЕУ. И не можемо да приуштимо још једном да читаву генерацију натерамо да седи у чекаоници ЕУ, као у земљама Западног Балкана. Не смемо пропустити прилику да нашу Унију учинимо већом и јачом – а самим тим и сигурнијом. Наша Унија мира и слободе отворена је за нове чланове“, поручила је Бербок.

Како је нагласила, да би даље приступање земаља ЕУ било успешно, мора да се обезбеди да ЕУ остане способна да предузме мере и интерно и екстерно.

Додаје да ће у том циљу чланице наставити да развијају ЕУ „са свом дужном одлучношћу“.

„Чак и ако имамо интензивне дебате о томе изнова и изнова – као што се и очекује у великој породици. Овде је посебно драгоцено богато искуство чланица ЕУ које су приступиле Унији од 2004. године, земаља које су успешно савладале дуг процес трансформације“, нагласила је она.

Нагласила је и да се ЕУ мора реформисати и припремити за нове чланице.

„По мом мишљењу, ово укључује смањење простора за вето у Савету. Морамо остати способни да делујемо и у будућој Унији која потенцијално броји преко 35 чланица. Ово укључује чешће доношење одлука великом већином, за разлику од постизања једногласности. Чак и ако то значи да Немачка, као и свака друга држава чланица, такође може бити надгласана. Морамо се одлучно бавити проширењем и реформама“, поручила је Бербок.

Пре 20 година, 1. маја 2004, Европској унији је приступило 10 нових чланица, што је највеће проширење у историји ЕУ.

У ЕУ је тада ушло око 75 милиона људи у Чешкој, Естонији, Мађарској, Летонији, Литванији, Малти, Пољској, Словенији, Словачкој и на Кипру.

Касније су им се придружиле и Бугарска, Румунија и Хрватска.

Šolc pozvao Kurtija da preduzme konkretne korake ka formiranju ZSO

 

Преузмите андроид апликацију.