Треће Новосадске позоришне игре, које ће се од 8. до 15. маја одржати у Позоришту младих у Новом Саду, доносе изузетан програм, махом представа за младе, али и децу.
Десет најразличитијих – сценски измаштаних – прича из Италије, Словеније, Хрватске, Чешке, Бугарске и Србије пропитују важне теме данашњег младог човека које би, заправо све нас, требало да подуче како да у што скоријој будућности постанемо бољи људи. О најбољима ће одлучивати жири у којем су: глумица Марија Радованов, редитељка Соња Петровић и костимографкиња Зденка Лацина Питлик.
Пратећи програм НПИ састављен је од неколико сегмената: промоције књиге “Дан као наручен” песника за децу Душка Домановића и две стручне књиге др Лидије Крофлин, потом представе “Злочин и казна” позоришта домаћина Игара, промоције студија луткарства АУ Нови Сад, округлог стола младих критичара и трибине – “Шта млади траже у позоришту?”: На све пратеће програме – осим на представу “Злочин и казна”, улаз је слободан, а сатница се налази на сајту Новосадских позоришних игара (хттпс://фестивалнпи.цо.рс/ср/програм-срб), као и у навигатору нашег сајта.
Цена појединачне карте за представу је 500 динара, док се за групне посете, као и за комплет фестивалских улазница за све представе, добија попуст од 30%.
“ДНЕВНИК АНЕ ФРАНК”
8. мај, 19.30 сати, Велика сцена (За публику старију од 11 година)
Позориште Копер из Словеније, у режији Ренате Видич, стиже са сценским упризорењем дневничких записа Ане Франк, која је почела да их пише када је имала само 13 година, у скровишту тавана пословне зграде у Амстердаму, где се њена породица, заједно с пријатељском породицом Ван Данових, крила од нациста. Ово, данас класично штиво за младе и одрасле, и даље је инспирација за ствараоце који нас Анином причом подсећају на страхоте Другог светског рата. Оно је својом непосредношћу дирнуло и кореографа и играча Синишу Букинца, који је живот у скривању, а посебно Анин лични доживљај света, прву љубав и отпор према подразумеваном ауторитету одраслих, преточио у плесне кораке. Његов плес подсец́а на бесмисленост ратова – прошлих и садашњих.
“ТАЈНИ ДНЕВНИК АДРИЈАНА МОЛА”
9. мај, 14 сати, Велика сцена (За публику старију од 9 година)
Београдско Позориште “Бошко Буха”, у режији Тање Мандић Ригонат, изводи чувену дневничку прозу која на урнебесно забаван начин приказује живот пубертетлије-интелектуалца. Иако је прича смештена у осамдесете године прошлог века у Великој Британији, Адријанови проблеми су универзални, и временски, и просторно. Он расте у дисфункционалној породици, преживљава развод родитеља и одлазак мајке из породичног дома, трпи вршањачко насиље, отац му остаје без посла, преживљава патњу и срећу коју доноси прво велико заљубљивање. Убеђен је да је велики писац у настајању и у томе не могу да га поколебају ни одбијенице које стално добија од ББЦ-а, коме упорно шаље своју поезију. Адријан с публиком дели своја најинтимнија размишљања, водећи је кроз бурне догађаје из свог живота којим дефилују уврнути ликови вршњака, родитеља, комшија, наставника…
“ЈА, СИЗИФ”
10. мај, 17 сати, Мала сцена (За публику старију од 14 година)
Бугарски уметници из Луткарске лабораторије из Софије долазе с представом у режији Веселке Кунчеве, која истражује пут човековог вечног повратка себи. Још од антике, филозофи су открили апсурдност људског понашања: којим год путем неко кренуо, ко год други покушао да постане, који год пут за бекство да одабере, увек се враћа себи. Људски живот је понављање једне те исте радње: спирално, исто, предвидљиво. То нас тера да не медитирамо о смислу, вец́ о бесмислености људског живота.
“ХИЦ СУНТ ДРАЦОНЕС”
10. мај, 19 сати, Велика сцена (За публику старију од 15 година)
Чешко Позориште “Цонтинуо” из Маловица и њихов редитељ Павел Штаурач представиће се визуелном поемом с елементима магије, апсурда и гротеске. Њихова представа комбинује физичко позориште, анимацију материјала и објеката, с принципима визуелног уметничког театра. Ово је излет у непознати крај у којем нас ништа не подсећа на нашу свакодневицу будног живота. То је откривање области које су древни картографи описали као „Хиц сунт драцонес“.
“ПЛИШАНА РЕВОЛУЦИЈА”
11. мај, 19 сати, Велика сцена (За публику старију од 17 година)
Осијечки Културни центар у режији Вање Јовановића на овим се НПИ представља причом о Душку Радићу који је на прагу велике промене у животу. Након пет година проведених на селу, он се враћа у град како би завршио студије историје. Остало му је једно вече до одбране дипломског, вече које означава крај његовог студентског живота и улазак у свет одраслих. Тренутак од кога многи студенти, због страха од будућности, потајно зазиру, за Душка је само један обичан дан, јер, за разлику од својих вршњака, он има темељ за почетак сопствене револуције… Међутим, његове планове прекида долазак неочекиваних гостију….
“КЛОВН И ЊЕГОВА ДЕЦА”
12. мај, 11 сати, Мала сцена ( За публику старију од 4 године)
Бугарско Позориште “Атеље 313” из Софије извешће представу у режији Жени Пашове и Петра Пашова, причу о деци и кловну, уметнику који своју уметност представља и малима, и великима, пред сиромашним и богатим, на сцени и на тргу. Ко му задаје толико проблема и уједно је његов највећи извор љубави и инспирације? Лутке, наравно! Оне су једине које могу бити наивне и толико засмејати људе, тако сигурне у себе, и тако глупе – искрене и пуне љубави, као што је њихов творац и родоначелник – кловн. На сцени су лутке, које деца већ сматрају својим пријатељима, и кловн, који, и мали и велики знају, је доброћудан, наиван и помало безобразан човек, али пријатељ свима, а посебно малима.
“ГРАД СВЕТЛОСТИ”
12. мај, 19 сати, Велика сцена (За публику старију од 10 година)
Крагујевачко Позориште за децу и младе и редитељ њихове представе Давид Зуазола изводе посебнну луткарску представу која тежи да истражи нове креативне могућности, које превазилазе традиционалне начине на којима се заснива луткарско позориште. Размишљајући о важности укључења локалне заједнице у стварање ове представе, хтели су да гледаоци не буду само тек пуки посматрачи, који седе на својим местима чекајући почетак и крај представе. Зато нас воде на пут на којем ће сваки гледалац стећи једно ново, свеобухватно искуство…
“ХОТЕЛ”
13. мај, 19 сати, Велика сцена (За публику старију од 10 година)
Бугарско Градско позориште лутака из Старе Загоре и редитељ Љубомир Желев, говорећи о својој представи, кажу да је љубав на први поглед тренутно судбоносно поверење које нађемо у другом људском бићу и стање у којем магнетизам постаје незасита гозба за душу и чула. То је и перо које плеше на ветру, и лист који опада на њему. Цвет пустиње, истовремено и дуга у капи кише…
“МАЛА ФРИДА”
14. мај, 11 сати, Велика сцена (За публику старију од 7 година)
Загребачко Градско позориште “Жар птица” долази с ауторским пројектом Јелене Ковачић и Анице Томић који нам прича о пријатељству које нас чини бољима, одлучности која нас чини неустрашивима и машти која све чини могућим. Инспирисан је детињством мексичке сликарке Фриде Кало. Седмогодишња Фрида води нас у Мексико, у породичну кућу Калових, где Фрида покушава да ојача своју болесну ногу, због које је вршњаци избегавају и зову „Фрида Дрвена нога“. Дане проводи дружећи се са родитељима и животињама, али машта и о стварним пријатељима који јој се не би ругати. Једнога дана у њен живот улази стварни дечак, који ће тек уз Фриду спознати шта значи бити пријатељ.
“ЦРВЕНКАПА”
15. мај, 11 сати, Велика сцена (За публику старију од 7 година)
Италијанско Позориште “Закес” из Фиренце у режији Луане Грамење открива нам да деца далеко од мајчиних очију прелазе границе и суочавају се с опасностима и ризицима, али и својим страховима. Језици игре, позоришта лутака и музике, деликатни су инструменти кроз које се прича ова прича. Змајеви се могу убити или припитомити, али у сваком случају морамо их познавати. Тако морамо и ми, били дете или одрасла особа, морамо упознати себе да бисмо превазишли своје страхове. Јер, храбри нису они који се не боје, већ они који одлуче да не скидају поглед са страха.
Преузмите андроид апликацију.