Српска православна црква и њени верници данас славе један од најлепших празника – Лазареву суботу, у народу познат као Врбица.
У хришћанству овај празник има значење победе живота над смрћу, те се на богослужењима помињу вољна страдања Христово и васкрснуће Лазарево као јемство за васкрсење свих верника.
Данашњим празником отпочињу Васкршњи празници.
Врбица се обележава уочи празника Цвети, заједно увек падају у шесту недељу Великог поста. Посвећена је успомени на васкрсење Четвородневног Лазара и на улазак Христов у Јерусалим, где су га деца свечано дочекала и поздравила.
Овај празник посвећен је најмлађима. На тај дан мајке свечано обуку своју децу, па чак и ону од неколико месеци, доносе их тако свечано обучене у цркву, купују им звончиће везане на тробојку и стављају око врата, а венчиће на главу. Младе врбове гранчице се односе кућама и стављају поред иконе и кандила.
Одатле и потиче изрека: „Удесио се, као за Врбицу.“
Јеванђеље по Јовану
На вест о Лазаревој смрти, Исус је дошао у Витинију где је његов пријатељ већ четири дана био сахрањен. Дошао је до гроба и затражио да се склони камен. Позвао је Лазара да изађе и овај је то учинио, увијен у погребни покров.
Догађај Лазаревог васкрсења је, према четири Јеванђеља, увод у нову веру, у Васкрсење. У хришћанству тај празник има значење победе живота над смрћу и на богослужењима се тог дана помињу вољна страдања Христова и васкрснуће Лазарево, као јемство за васкрсење свих верника.
Након Лазаревог васкрсавања, Исус је сутрадан, на Цвети, свечано ушао у Јерусалим, а раздрагани свет свечано га је дочекао, носећи у рукама палмине гранчице. Православни верници као успомену на тај догађај прослављају Врбицу, која за хришћане представља празник дечије радости, јер је Христос, полазећи у Јерусалим рекао: „Пустите децу к мени, јер таквих је Царство небеско“.
У том чину је и симболика врбе, по којој и празник носи име. Она симболизује палмине гране којима су хришћани поздрављали Спаситеља на уласку у Јерусалим.
На фотки испод се налази распоред богослужења у новосадским храмовима почевши од Лазареве суботе па све до Васкрса.
Преузмите андроид апликацију.