Потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је вечерас да се Србија суочава са изузетно тешким изазовима, као никада у скорашњој историји, и да председник Србије Александар Вучић и Влада Србије раде заједно као тим да би спречили пријем тзв. Косова у Савет Европе (СЕ) и да се изгласа резолуција о Сребреници у Уједињеним нацијама.
„Не знамо да ли ћемо победити, није лако, нису нам неке велике шансе као што је и председник онако конзервативно и песимистично рекао, али с друге стране ћемо дати све од себе. Дакле, председник Вучић је упутио и писма свим лидерима који су у Савету Европе, земаља који су у Савету Европе, нека од тих писама су персонализована, чекамо одговор“, рекао је Мали у емисији “Хит твит“ на ТВ Пинку.
Он је истакао да се кроз пријем тзв. Косова у СЕ отвара огромна Пандорина кутија и да је то свима јасно.
С друге стране, додао је, питање зашто сада, после 29 година, резолуција о Сребреници, када је познато да је председник Вучић био тамо и поклонио се жртвама, а његове изјаве су увек усмерене ка миру, стабилности и поштовању Дејтонског споразума.
„Осећај свих нас је, не осећај, реалност, да они желе да Србија иде назад. Они не желе да Србија иде напред. Они желе све нас да врате у ту неку прошлост. Зашто сада, после 29 година, се отвара та Пандорина кутија? Онда видите да, с друге стране, немају решење за кризу која се дешава у Украјини пошто очигледно Путин побеђује тамо. Дакле, онда ајмо да се иживљамо, на некој малој Србији и да видимо да бар неку победу остваре, с обзиром да им иду избори за Европски парламент, у Великој Британији и у САД“, поручио је Мали.
Он је додао да је председник Вучић данас прилично горко говорио о такозваним партнерима и такозваним пријатељима.
Мали је рако да има утисак да је Србија стално попуштала како би допринела проналажењу компромиса и очувању мира и стабилности.
„Да ли је Приштина било шта урадила? Није урадила. Није ништа урадила. Ал опет ево, награђују их за неки пријем у Савет Европе, за неку визну либерализацију. Они јесу њихова беба и увек ће бити њихова беба и увек ће да их подржавају“, приметио је Мали.
Али с друге стране, нагласио је, ми морамо да будемо свесни где смо, шта смо и да је ово такође шанса.
„Шанса да покажемо колико се Србија променила и колико је поштована у свету. Неће њима ово бити лако. О томе је Вучић говорио. Неће они баш тако да извојевају победу и у Генералној скупштини УН, нити у Савету Европе. Има ту земаља које су нама пријатељи, има с друге стране и тих који су такозвани партнери“, рекао је Мали.
Подсетио је на идеју коју је председник Александар Вучић данас поменуо, када је рекао да ће се, уколико резолуција о Сребреници буде усвојена, Србија кандидовати да буде нестална чланица СБ УН за 2025-2026.
Мали је навео да се кандидат за несталног члана бира из региона централне и источне Европе наредне године, па је одговор Србије на евентуално доношење резолуције да се кандидује за то место.
„Две земље које су у НАТО су се кандидовале, кандидоваћемо се и ми. Па да видимо ко ће добити већи број гласова“, рекао је Мали.
На питање зашто Владимиру Штимцу из коалиције НАДА смета то што се Вук Јеремић прикључио тиму који покушава да спречи пријем тзв. Косова у СЕ, Мали је одговорио да њихови поступци довољно говоре о њима и њиховој политици.
„Толико су државотворна странка да кад год треба да се бори за Србију, за интересе Србије, тада их нема нигде. Шта више, и критикује оне који хоће и желе да се боре за интересе Србије. Председник Вучић је данас се исврнуо на поступак Вука и Јеремића и захвалио му се на томе што је осетио тренутак када свака помоћ је добродошла“, поручио је Мали.
Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић навео је у емисији Хит твит на Пинку да се евентуалним доношењем резолуције о Сребреници у ГС УН ради на томе да се створи политичка криза на Балкану.
„У сваком случају ће се отворити озбиљна Пандорина кутија, која неће бити везана само за БиХ, него ће бити везана за Балкан“, рекао је Стевандић.
Навео је да су сви аргуметни на страни Републике Српске, што се може видети, како каже, у извештају Гидеона Грајфа, који нико није довео у питање.
Говорећи о непостојању услова да се злочин у Сребреници прогласи геноцидом, указао је да жртве рата у БиХ све три националности одговарају процентуално етничком саставу становништва пре рата.
Додао је да се у овом случају “врши неоколонијална дискриминација жртава, јер из овог инсиситрања дела међународне заједнице да је у Сребреници био геноцид произилази да је већа вредност жртве белих муслимана него нпр. арапских“.
Подсетио је да су у Сребреници убијени само мушкарци, заробљеници, док је у околини Сребренице током рата, како је навео, убијено 3.600 Срба, укључујући и жене, децу и старце.
За разлику од Сребренице, додаје, у Гази је убијено 14.500 палестинске деце.
На питање да прокоментарише изјаву председника Републике Српске Милорада Додика да ће РС наставити својим путем уколико се резолуција усвоји, Стевандић је навео да је РС део БиХ који има централну власт, Владу, Скупштину Републике и апсолутну контролу територије.
“Али је чињеница да је БиХ и наше сувласништво и да по Дејтону нема одлучивања без нас. Да, постоји могућност да се повучемо из неких анекса Дејтонског споразума, не из споразума, који је мировни споразум…али рецимо анекс четири, десет, повучемо се из дела споразума који регулише високог представника и наметања одлука“, рекао је Стевандић.
Vučić:Imaću mnogo sastanaka u Njujorku, od danas neke zemlje nazivam partnerskim
Преузмите андроид апликацију.