Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта јести пре, а шта после тренинга?

Ако сте почели да се бавите неком физичком активношћу, већ сте на пола пута до бољег здравља и виткијег тела. Сви знамо да храна има своју нутритивну и енергетску вредност, али често заборављамо на још једну важну чињеницу – храна има и емотивну вредност, па погрешан однос према храни може лоше да утиче и на тело и на психу.
Фото: Pixabay/scottwebb

Стога не треба да кажњавамо себе – већ да пронађемо здраву равнотежу која одговара нашим потребама.

Када почнемо да вежбамо и када нам постану јасни циљеви, онда је много лакше планирати оброке и јести више здраве хране, а мање прерађене хране, хлеба, слаткиша, грицкалица и газираних пића…

Када успемо да пронађемо тај баланс, пронађемо физичку активност која нам одговара и храну коју волимо, поставља се једно питање:

Шта јести пре, а шта после тренинга?

Пре тренинга важно је конзумирати уравнотежен оброк како бисте обезбедили довољну количину енергије. Врста оброка зависи и од физичке активности, интензитета и доба дана. Важно је обезбедити довољно енергије пре физичке активности, без изазивања сметњи у варењу. Зато последњи оброк пре тренинга треба да поједемо најкасније два сата пре почетка тренинга.

Пре тренинга треба да једете:

Грчки јогурт са воћем задовољава потребе за угљеним хидратима, протеинима и хидратацијом из воћа.

Смути са протеинима са додатком спанаћа или воћа.

Овсена каша са протеинима и бананама.

Сендвич од пилетине или ћуретине у лепињи од целог зрна.

Кришке јабуке са путером од кикирикија.

После интензивног тренинга важно је правило како нахранити тело комбинацијом протеина и угљених хидрата како би се мишићи брже регенерисали и попунили депои гликогена.

Након тренинга треба да једете:

Протеински шејк са воћем (банане, шумско воће, бобице). Воће је одличан извор угљених хидрата и побољшава апсорпцију протеина.

Скир или грчки јогурт у комбинацији са орасима (бадеми, лешници, ораси, бразилски ораси), протеинима, угљеним хидратима и здравим масним киселинама које су неопходне за нормално функционисање организма.

Грилована пилетина или ћуретина са слатким кромпиром или поврћем (броколи, карфиол, спанаћ, блитва).

Одличан је баланс протеина и сложених угљених хидрата, а садржи и преко потребна влакна.

Зрнати сир са ананасом или бресквом. Туњевина или лосос са дивљим пиринчем.

Одличан извор протеина, угљених хидрата и омега 3 масних киселина.

Салата од киное са леблебијем и поврћем на жару. Садржи сложене угљене хидрате, влакна и протеине.

У целом овом процесу не заборавите на квалитетну хидратацију. Изотонична пића су одлична за обнављање електролита. Током физичке активности губи се много телесне течности. Циљ је да се оброк конзумира у року од 30 минута до једног сата како би тело имало времена да се опорави.

Ova vrsta hrane povezana je sa depresijom kod žena

Преузмите андроид апликацију.