Србија разматра са којим азијским земљама може да потпише уговоре како би и одатле довела раднике.
То је недавно, на самиту „Украјина – Југоисточна Европа”, у Тирани најавио председник Србије Александар Вучић, поновивши да је иницијатива „Отворени Балкан” за нас представља „велику ствар, посебно што сада имамо недостатак радне снаге, али је добро и за кретање”.
Сходно томе, питали смо Министарство за рад и запошљавање са којим азијским земљама је у плану потписивање таквих уговора. Надлежни истичу да је опредељење Србије да се избори за нова радна места, а то је једино могуће обезбедити доласком великих инвестиција које ће бити додатни покретач наше привреде, укључујући и мала и средња предузећа која ће пратити те инвестиције.
„Управо у таквим условима суочавамо се и с недостатком радне снаге. Зато, у жељи да се привуче квалификована радна снага из иностранства, Србија има могућност да покрене поступак за успостављањем билатералне сарадње са другим државама у области запошљавања. Тиме би гарантовали заштиту страних држављана који се запошљавају код нас и допринели спречавању илегалног запошљавања, њихове експлоатације и дискриминације од стране послодавца“ наводе у министарству, признајући ипак да у овом тренутку не могу са прецизношћу да говоре са којим државама постоји могућност потписивања нових споразума.
С којим земљама, иначе, постоје споразуми о сарадњи када је реч о раду странаца код нас?
„Постоје билатерални споразуми о привременом запошљавању са Босном и Херцеговином и Белорусијом, који су закључени пре доношења Закона о запошљавању странаца. Његовим доношењем 2014. године, у Србији је први пут на свеобухватан начин уређена област запошљавања странаца. Последњим изменама и допунама тог закона значајно је поједностављена процедура за радно ангажовање странаца, чија је пуна примена почела од 1. фебруара 2024. године“ наводе у министарству, додајући да и поред унапређеног нормативног оквира у области запошљавања странаца наведено не искључује могућност да се посебним споразумима са одређеним земљама додатно унапреде билатерални односи у области запошљавања држављана земаља потписница.
На питање како, према тренутно важећем закону, страни радници могу да се запосле, у министарству појашњавају и да је најновијим изменама и допунама тог, али и Закона о странцима, уведено јединствено управно место и јединствена дозвола за боравак и рад.
„Свим страним држављанима који желе да раде у нашој земљи, као и послодавцима који запошљавају стране држављане, тиме је олакшано добијање радноборавишне дозволе. Потпуном дигитализацијом поступка издавања јединствене дозволе за боравак и рад привреди је олакшан приступ услугама, а самим тим побољшана је и сарадња између надлежних органа, као и размена података неопходних за одлучивање. Тиме је добијен повезан, ефикасан, квалитетан и унапређен систем који послодавцу омогућава да радно ангажује странца“ напомињу надлежни.
Преузмите андроид апликацију.