Почетна > Бизнис
Бизнис

Пада број онлајн радника

Број дигиталних радника на онлајн платформама драстично пада, и то за 17,8 одсто, у односу на постпандемијски период у којем се све време бележио њихов константни пораст у Србији.
Фото: Unsplash/clark_fransa

Радници имају потешкоће у проналажењу нових послова и бележе успоренији раст тражње за њиховим услугама у односу на друге делове света. Уз то, и домаће право се суочава с изазовом регулисања платформског рада и положаја таквих радника, а досадашњи покушаји да се барем неки његови институти дефинишу прошли су неуспешно.

Стога су стручњаци за радно право, окупљени око Центра за истраживање јавних политика и Удружења за радно право и социјално осигурање Србије, осмислили такозвани кишобран заштите платформских радника у Србији, у духу управо усаглашене Европске директиве о платформском раду.

У центру истичу да би тиме требало да буду обухваћене измене више закона, а не само Закона о раду, а предложене промене допринеле би унапређењу положаја свих радника у нестандардним формама рада којима су у Србији ускраћена права.

„Закон о раду, као општи пропис у области радних односа, и даље не познаје чак ни термин радник, а пун обим своје заштите нуди искључиво лицима која се налазе у радном односу (запослени). Понуђена решења треба да пођу од чињенице да су платформе те које највише профитирају од оваквог рада, али да су и платформски радници посебно током опадања економске активности у земљи имали корист од проналажења нових извора прихода које су понудиле платформе“ каже проф. Бојан Урдаревић са Правног факултета у Крагујевцу, уједно и председник удружења.

Прва етапа законодавних промена у Србији подразумевала би измене важећег Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослених.

Друга би се односила на допуне и измене Закона о агенцијском запошљавању, док би трећа и коначна фаза ревизије радноправне регулативе подразумевала доношење потпуно новог текста Закона о раду.

Овај „кишобран” заштите платформских радника иначе садржи широк спектар правних решења, као што су законско дефинисање појмова као што су радник, дигитални радник у Закону о раду, јасно разграничење зависних радника и самозапослених, од стварних (правих) самозапослених.

Стручњаци за радно право напомињу и да би за категорије које ипак не могу да се сврстају у запослене требало обезбедити универзалне бенефиције у вези са радом (гаранције плаћености, недискриминације, безбедности на раду, ограничено и контролисано радно време, право на информисање, приговор и мирно решавање спорова).

Tiktok razvija novu aplikaciju koja će biti konkurencija Instagramu

Преузмите андроид апликацију.