Према новом извештају Уједињених нација, у свету је 2022. године бачено око 19 одсто глобално произведене хране или око 1,05 милијарди метричких тона, док је истовремено 783 милиона људи широм света суочено са хроничном глађу.
Извештај о индексу бацања хране Програма Уједињених нација за животну средину (УНЕП), објављен данас, прати напредак земаља да преполове расипање хране до 2030. године, пренео је АП.
УН су саопштиле да се број земаља које су пријавиле индекс скоро удвостручио у односу на први извештај 2021. године.
У извештају за 2021. процењено је да је 17 одсто хране произведене у свету у 2019. години, или 931 милион метричких тона, бачено, али су аутори упозорили на директна поређења због недостатка довољно података из многих земаља.
Коаутори извештаја су УНЕП и међународна добротворна организација Акциони програм за отпад и ресурсе (WRAP).
Истраживачи су анализирали податке о домаћинствима, угоститељским објектима и продавцима.
Они су открили да свака особа баца око 79 килограма хране годишње, што је једнако најмање милијарду оброка који се бацају широм света дневно.
Највише хране се баца у домаћинствима – 60 одсто, затим око 28 процената у објектима које служе храну или ресторанима, а око 12 одсто бацају трговци.
„То је пародија“, рекла је коауторка извештаја Клементин О’Конор.
Према њеним речима, то нема никаквог смисла и то је компликован проблем, али кроз сарадњу и системско деловање, он може да се реши.
Извештај је објављен у тренутку када се 783 милиона људи широм света суочава са хроничном глађу и када губитак хране и њено бацање стварају осам до 10 процената глобалних емисија гасова са ефектом стаклене баште, навела је агенција.
Преузмите андроид апликацију.