Почетна > Србија
Србија

У сусрет Светском дану аутизма откривамо кључне факторе ризика за настанак овог поремећаја

Истраживања о аутизму су широка и сложена, а фактори ризика који се доводе у везу са овим поремећајем обухватају различите аспекте живота. Како је сутра, 2. априла, Светски дан аутизма, за вас смо издвојили неке од најчешћих фактора ризика.
Фото: Pixabay/ArtsyBee

Генетски фактори ризика за аутизам

Постоје докази који сугеришу да аутизам може имати генетску основу. Истраживања указују да се аутизам чешће јавља међу члановима исте породице, а промене у одређеним генима могу повећати ризик од развоја овог поремећаја. Чак и ако родитељ нема аутизам, може бити носилац одређених генетских промена које се могу пренети на дете.

Фактори ризика из околине

Окружење у којем дете живи и развија се такође може играти улогу у ризику од аутизма. Нека истраживања указују да одређени фактори околине могу додатно повећати – или смањити – ризик од аутизма код особа које су генетски предиспониране за овај поремећај.

Старији узраст родитеља

Истраживања су показала да старији узраст родитеља, било мајке или оца, може повећати ризик од аутизма код детета. Ово је фактор који се често истиче у студијама као релевантан за разматрање приликом процене ризика.

Компликације током трудноће и порођаја

Одређене компликације током трудноће и порођаја такође могу бити повезане са повећаним ризиком од аутизма код деце. На пример, екстремна недоношчад пре 26 недеља, ниска порођајна тежина, вишеплодне трудноће или кратки временски размаци између трудноћа могу бити фактори ризика.

Употреба витамина са фолном киселином

Студије су показале да употреба витамина који садрже фолну киселину током пренаталног периода пре и током зачећа, као и током трудноће, може утицати на смањење ризика од аутистичних поремећаја код деце. Ово је важан фактор који се све више истражује у светлу превенције аутизма.

Вакцине као фактор ризика

Постоји перцепција у јавности да вакцине могу бити повезане са повећаним ризиком од аутизма, иако су бројна истраживања показала да ова тврдња није научно поткрепљена. Међународне здравствене организације и студије истичу да нема везе између вакцинације у детињству и појаве аутизма.

Ови фактори ризика само су део сложене слике аутизма, а разумевање њихове улоге може допринети развоју стратегија превенције и подршке особама које живе са овим поремећајем.

Kako izgleda Svetski dan šale u Novom Sadu? (ponedeljak, 1. april)

Преузмите андроид апликацију.