Почетна > Србија
Србија

Грујичић: Новом зградом у Крагујевцу Шумадија добија модеран клинички центар

Министарка здравља Даница Грујичић рекла је данас да ће изградњом нове зграде Клиничког центра у Крагујевцу, Шумадија добити један модеран и добар клинички центар.
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

„Они ће добити једну модерну зграду, која може да буде изграђена за наредне 2,5 до три године. Ми чекамо нову владу да би расписали тендер за извођење радова, јер грађевинска дозвола је добијена“, рекла је Грујичић на ТВ Пинк.

Подсетила је да је још 2003. година кренула прича о томе како треба саградити још једну зграду клиничког центра у Крагујевцу и како она треба да буде изграђена по новим стандардима.

Навела је да се у Крагујевцу планира изградња и других здравствених објеката.

„У доста лошем стању је педијатријска клиника. Ту такође имамо идеју како брзо да направимо један објекат, где би та дечица имала све услове за лечење. И зграда физијатрије је јако лоша. И ту имамо неке идеје, али то ће сачекати нову владу“, рекла је Грујичић.

Она је похвалила рад руководства КЦ Крагујевца, поготово у раду са онколошким пацијентима.

„Код њих на скенеру нема никакве листе чекања. На магнетној резонанци постоји листа чекања, али то је листа заказивања, односи се на пацијенте који су на контроли. Организовани су јако добро, онколошки пацијенти имају своје термине. Тако да КЦ Крагујевац може да послужи као пример добре организације“, навела је она.

Похвалила је и рад КЦ Војводине, навевши како је за прва три месеца ове године урађено 3.200 операција кука и колена.

Додала је да ће данас бити одржан састанак на коме ће се говорити о Гинеколошко-акушерској клиницу у Нишу, која је, како каже, у доста лошем стању, а ипак има око 4.000 порођаја, додаје она.

Каже да се планира изградња нове хитне помоћи на километар ипо од КЦ Ниш, као и медицина рада треба да пређе у главну зграду Дома здравља.

Када су здравствени објекти у Новом Саду у питању, навела је да се нада да ће до краја године бити завршена нова зграда у оквиру КЦ Нови Сад, у коју ће прећи хирургија, неурохирургија, ортопедија, пластична и максилофацијална хирургија.

Када је реч о КЦ Србије, каже да је започета друга А фаза, која обухвата девет операционих сала, четири ангиосале, сервер сала.

Када је праћење оболелих од карцинома у питању, Грујичић је напоменула да регистри какви данас постоје зависе од тога ко је шта пријавио.

„Ми радимо сада на софтверима, где оног тренутка када се постави дефинитивна диагноза, тог тренутка то иде у регистар. И више неће зависити од тога да ли је доктор пријавио или не, него ће сам систем вештачке интелигенције аутоматски препознавати дефинитивну диагнозу“, рекла је она.

 

U parlamentu počeo Kolegijum o preporukama ODIHR-a, došli i vlast i opozicija

Преузмите андроид апликацију.