Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Програм Културног центра Нови Сад за наредну недељу

Културни центар Новог Сада објавио је свој програм за наредну недељу, тако да ћете од 1. априла бити у прилици да погледате:
kcnc
Фото: Градске инфо
1. Предавање историчара Огњена Карановића на тему „СРПСКО-ХРВАТСКИ ОДНОСИ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ У XIX И XX ВЕКУ” можете погледати 1. априла у 20.00 часова на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

Уздизањем „муслиманске компоненте“, као конфесионално-етничке, културолошке, а онда и политичке вертикале структуре Босне и Херцеговине, „српско-хрватски референтни систем“ сукоба у вези са карактером, идентитетом и будућношћу Босне и Херцеговине, добио је контекст правог политичког „пандемонијума“.

Чињеница да је у историјском, па и етничком погледу Босна била и остала део српског духовно-националног простора, није претерано занимала представнике хрватских политичких, интелектуално-академских и уопште националних елита, крајем XIX и у првој половини XX столећа. Поменуте елите ослањале су се на делатност аустроугарског безбедносно-обавештајног апарата, када је реч о уређењу Босне и Херцеговине. Наиме, у време аустроугарске окупације, „бечка политика“ негује веома робустан, али и проактиван приступ „босанском питању“.

У детерминисању тог питања, а онда и решења, аутроугарске власти ослањају се на делатност хрватске интелигенције, посебно у Загребу, који у великој мери негирају српски идентитет Босне и Херцеговине и њену природну оријентацију према Србији и Црној Гори. За потребе аутроугарских власти, хрватски књижевник Иво Пилар негира постојање Срба у Босни све до 1463. године и почетка османлијске управе.

Тај однос хрватске националне политике према српском националном корпусу у Босни и Херцеговини негован је између два светска рата, у првој Југославији, али су, након геноцида над Србима у НДХ и опстанка Срба западно од Дрине после 1945. године, његови основни постулати очувани у „њедрима хрватске политичке културе“, да би ускоро били ревитализовани у оквиру хрватских комунистичких доктрина у епоси Титове Југославије.

2. Изложба Гордане Каљаловић „Нулти степен књиге” биће отворена у пондељак, 1. априла, у 19.00 у Ликовном салону Културног центра Новог Сада и моћи ће да се погледа до 21. априла.

Књига уметника као специфичан израз уметничког истраживања односно различитих ликовних/визуелних обликовања и интерпретација формалних, конвенционалних карактеристика, садржаја штампаних или на други начин кроз текст и слику структурираних целина представља право поље изазова за бројне теоретичаре, историчаре уметности, библиографе у покушајима да нађу заједничке именитеље, обједињујуће идејне оквире и дефиниције за ово, суштински, интердисциплинарно деловање.

У тексту под називом Typologising the artist’s book шкотски библиотекар и истраживач Duncan Chapell на сложеност феномена указује кроз саму терминологију која се најчешће користи у категоризацијама разних видова књиге уметника или сличних формата присутних у уметничким контекстима.

Artist’s book, altered book, anti-book, book object, bookwork, fine book, livre d’artiste, metamorphosed book… само су неки од термина који показују широк спектар тумачења и перцепција шта јесте и шта књига уметника може да буде, што Chapella наводи на закључак да иста не заузима подручје консензуса било у теорији или у пракси, већ да се налази унутар територије на којој су двозначност, флуидност граница и неодређеност уобичајена појава.

У том смислу књига уметника остаје у процесу континуираних редефинисања и проширења, трајне отворености за експеримент без обзира да ли уметнике у креацији интригира материјалност књиге или њени потенцијали као медија за ширење и циркулацију информација, знања, идеја, уметности.

3. Предавање геополитичког аналитичара Предрага Рајића на тему „ИЗБОРНИ АПРИЛ“ можете погледати 2. априла у 20.00 часова на Јутјуб каналу Културног центра Нови Сад.

Који су све избори широм света одржани током априла 2024. године, а који ће тек бити одржани и шта то значи за Србију?

4. Предавање Мухарема Баздуља на тему „Афера Сен-Фијакер“ можете погледати 5. априла у 20.00 часова на Јутјуб каналу Културног центра Нови Сад.

У четвртом по реду предавању из новог циклуса Мухарема Баздуља „Књиге које вам могу променити живот” биће речи о роману Жоржа Сименона Афера Сен-Фијакер објављеном 1932.

Рођени Белгијанац, један од најважнијих и најплоднијих писаца француског језика у 20. веку, овим делом је обогатио свој циклус о инспектору Мегреу, који је у целини, на неки начин, направио револуцију унутар жанра криминалистичог романа.

Испрва потцењиван због склоности жанровским обрасцима, Сименон је писац чија слава и репутација како време пролази заслужено расту.

5. У недељу, 7. априла 2024. у Културном центру  Новог Сада, у клубу „Трибина младих“ са почетком у 12.00 часова крећемо у нову радио-авантуру са Мирјаном Петрушић Змај Јованом, уредницом Дечјег програма на РНС1. Слушаћемо радио-драму за децу „Гусарски капетан Џон Пиплфокс“ Душка Радовића, у режији Маје Марчете.

Чућете узбудљиву причу о пензионисаном  капетану званом Звоно који  са својим гусарима креће  у поход против седмоглавог чудовишта у Кинеском мору.

Током пловидбе проналазе Брзоговорећег човека који их упућује у Пећину чаробног еха, у којој капетан сазнаје како да се реши чудовишта. Капетан мора да смисли седам питања да би чудовишту одсекао свих седам глава. Започиње разговор у виду надмудривања чудовишта и капетана, а капетан наравно односи победу, одсекавши му свих седам глава. Након ове авантуре капетан Џон Пиплфокс се враћа у своју земљу где заслужује одликовање и наставља живот на мору са својим гусарима.

Музику је компоновао Милан Керезовић, а глуме некадашњи студенти Академије уметности у Новом Саду у класи проф. Боре Драшковића.

Zbogom klizanje, dobro nam došlo cveće i proleće! (subota, 30. mart i nedelja, 31. mart)

 

Преузмите андроид апликацију.