Гајење ананаса као украсне, егзотичне биљке за многе је жеља и изазов. Иако расте на далеким дестинацијама она може сасвим лепо да напредује и у Србији. Дакле, ананас не расте на дрвету на Хавајима како многи мисле, већ може да краси код нас дневну собу, терасу или башту.
Реч је о биљци жбунастог облика, која има танко стабло, велике и чврсте листове. С обзиром на то да није са наших простора потребно је, ипак, испоштовати одређене услове за узгој ове биљке, али то уосталом радимо и када су у питању друге врсте. Они који га већ гаје кажу да није тешко, а ако будете пратили смернице, моћи ћете да уживате у лепоти биљке и „домаћем“ ананасу. Пре свега, потребно му је сунчано, топло, место и редовно заливање. Тако ће израсти атрактивна биљка која ће уз адекватну негу процветати и донети плод.
Како припремити ананас за садњу?
Ананас можемо наћи у свакој боље снабдевеној продавници или на пијаци. Важно је да изаберете онај који је свеж, има чврсте, зелене листове, плод мора бити златно смеђе боје и чврст на додир. Таквом ананасу треба снажно, једним покретом, откинути листове. Ипак, основа листова мора остати нетакнута, а уколико овај начин не иде добро, може се једноставно ножем одрезати врх ананаса тако да место где се спајају листови буде нетакнуто.
То је заправо основа за ницање новог корена када се биљка посади. Овај део треба окренути наопако и оставити да се недељу дана лагано суши на сунчаном месту, а након тога следи још неколико корака.
Потапање корена у воду
Након сушења, место где је био рез ће се прилично стврднути. Затим га треба ставити у чашу са водом, али не потпуно потопити. Како биљка не би потонула у чаши добро би било са четири стране корена забости чачкалице, које ће се ослонити на обод чаше и осигурати да корен остане у води онолико колико је потребно.
Чашу са кореном најбоље је ставити на прозор у просторији где није ни топло ни хладно. Треба бити стрпљив и за неколико недеља, чак и пре, почеће да ниче младо корење. Воду треба мењати сваки други, трећи дан, како не би дошло до појаве буђи.
Садња ананаса
Када се појаве бели коренчићи и достигну дужину неколико центиметара време је за садњу у одговарајућу саксију. Битно је чврсто притиснути земљу око основе корена и пазити да се земља не задржи на листовима. Ананас је тропска биљка и не одговарају му ниске температуре, те је најбоље посадити га у саксију, залити са пуно воде и покрити обичном пластичном кесом. Тако ћете заштитили биљку и помоћи процес укорењивања. Након тога, оставите је на топлом месту, идеална дневна температура би требало да буде до 30°Ц, а ноћна да не буде нижа од 18°Ц.
Веома је важно свакодневно на неколико минута скинути кесу како би биљка добила ваздух. Бијку треба лагано заливати, а кесу треба скинути када се у средини појаве нови листови што значи да је почео раст и развој.
Много светлости, без хладноће и промаје
Уколико, ипак, нисте спремни на овај експеримент, ако вам се чини компликовано и дуготрајно, али и неизвесно, онда је најбоље отићи до првог расадника и цвећаре и купити ову занимљиву тропску биљку и успешно је неговати.
Да је ананас врло декоративна и необична собна биљка коју воле љубитељи егзотике потврдио је инжењер пољопривреде Слободан Дудић. Он у селу Рутевац (општина Алексинац) има расадник „Агро-Југ“ за производњу и продају садног материјала.
– Тешко је у кућним условима произвести садницу ананаса те обично они који желе у свом стану и дворишту да имају нешто заиста необично, егзотично и јединствено купују готову ожиљену садницу – рекао је Дудић.
Објашњава да је ананас хелиофилна биљка, а то значи да јој је потребна велика количина сунчеве светлости, не трпи хладноћу и промају. Најоптималнија темепература за ананас је зими од 15 до 18°Ц, а лети 25 до 30°Ц. Захтева редовно заливање меком водом, лети обилније једном до два пута недељно, зими једном недељно умерено, а препоручљиво је стално орошавање.
– Захтева прозрачно земљиште са добром дренажом како корен не би попио доста влаге и почео да трули. Уколико цвета и донесе плод његов укус ће зависити од неге, али љубитељи ове биљке ипак више уживају у њеном атрактивном изгледу – каже саговорник Агроклуба.
Како додаје, када донесе плод, биљка пропада, али оставља две до три младице које се могу пресадити.
Уколико, ипак, нисте спремни на овај експеримент, ако вам се чини компликовано и дуготрајно, али и неизвесно, онда је најбоље отићи до првог расадника и цвећаре и купити ову занимљиву тропску биљку и успешно је неговати.
Преузмите андроид апликацију.