Како деца расту, код њих све касније почиње да се лучи мелатонин, хормон спавања, тако се нешто предузети мора.
Тинејџерима је потребно најмање десет сати сна, али често их је тешко натерати у кревет јер њихов организам „жели“ да остане будан до касно у ноћ, како би се и тако изборили за независност од одраслих.
Њихова потреба да остају до касно будни дружећи се с родитељима или пријатељима је изражена, а томе треба додати и типичне ствари које их увече често дуго држе буднима: телевизију, друштвене мреже, видео-игре и још много тога.
Шта је то друштвени викенд џет-лег
Стручњаци кажу да постоје проверене и делотворне технике које дете могу вратити у редовни распоред спавања, што ће му помоћи у побољшању расположења и спремности за учење.
Једна од првих ствари којима се треба позабавити јесте „друштвени викенд џет-лег”. У свету спавања то је израз који се користи за разлику између броја преспаваних сати током недеље у односу на дане викенда.
– Друштвени џет-лег настаје када људи спавају много дуже током викенда него током радне или школске недеље, што доводи до разлике у циркадијалном распореду – каже специјалиста за спавање Кенет Рајт, професор интегративне психологије на Универзитету Колорадо у Болдеру. – Тако се може догодити да је њихов биолошки сат у понедељак ујутро неколико временских зона у заостатку, односно долази до једне врсте џет-лега.
Тинејџери обично воле да буду будни до дуго у ноћ. Треба да знате да они нису баш у потпуности сами одговорни за то. Наиме, кад деца уђу у пубертет, она су биолошки програмирана тако да остану будна до касно, тврде стручњаци.
Зато, како се дете приближава пубертету, нивои мелатонина – хормона спавања, почињу да се луче касније током дана, померајући телесни сат некога ко је дневни тип према типу ноћне сове.
Последице касног одласка на спавање су опасне и непријатне, а утичу на цео наш организам.
Подстицај да заспи у тинејџерском мозгу акумулира се спорије, што резултира потешкоћама при ранијем одласку у кревет. То може довести до тога да се одлазак у кревет помери и за два сата, кажу стручњаци.
– На практичном нивоу, истраживање указује на то да просечан тинејџер у данашњем друштву има потешкоћа с тим да заспи пре 23 сата и да је најприкладније да се буди око осам сати или касније – закључују аутори студије.
Потребно им је између осам и десет сати сна, како би за то време опоравили своје тело, учврстили сећања и остали здрави. Деци у предтинејџерској доби треба пак око 12 сати сна.
Али студија америчког Центра за превенцију болести из 2015. показала је да 6 од 10 ученика средњих школа не спава довољно, док је око 7 од 10 средњошколаца било неиспавано. Мањак сна само у једној ноћи знатно успорава њихове реакције и брзину когнитивне обраде, те омета њихову пажњу.
Студије су доказале и везу између мањка сна и слабијег академског успеха. Такође, повезује се с гојазношћу, мигренама, злоупотребом опојних супстанци, недостатком физичке активности, раном сексуалном активношћу, осећајем депресије и мислима о самоубиству.
Хронично ограничење сна такође повећава ризик од кардиоваскуларних болести, метаболичке дисфункције, дијабетеса типа 2, несигурне вожње и још много тога.
Шта школа може учинити
Једно истраживање је показало да су тинејџери спавали додатних од 29 до 45 минута сваке ноћи кад је школски округ померио време почетка наставе за 40 до 60 минута у основној, односно до 70 минута у средњој школи. У једном округу то је довело до повећања средње оцене коју су остварили ученици за чак 4,5 одсто.
Шта родитељи могу учинити
С додатним притиском домаћих задатака и ваннаставних активности и друштвеним медијима који их маме, тешко је помоћи тинејџеру да успостави бољи сан. Но, треба поразговарати с њима о томе и поставити јасна правила:
* Не допустите дуже спавање викендом. Ако радним данима устану у шест ујутро, покушајте да их пробудите најкасније у суботу и недељу у седам или осам сати.
* Покушајте да се договорите да оду да спавају барем пола сата раније. То ће им донети три и по сата недељно више сна, односно више времена за обнову тела.
* Дајте деци пример – ако је цела кућа без буке и светла, тиме и детету шаљете поруку да је сан приоритет у вашем дому.
* Не допустите никакве екране у спаваћој соби. Мозак мора да зна да је спаваћа соба само за спавање.
* Одредите рутину опуштања – опустите се увече као породица, уз пријатну музику, разговор, слушање аудио-књига или уз вежбе јоге.
* Подстакните чланове породице да се истуширају пре спавања, односно пре гашења светла.
* Уредите спаваћу собу тако да је у њој угодно заспати: температура треба да буде до 20 степени целзијуса, прозори замрачени, екрани склоњени из собе или покривени, уз строгу забрану слања порука или имејлова после 23 сата.
Преузмите андроид апликацију.